„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym WHISTLEBLOWING SUMMIT
W trakcie 8 godzin prelekcji prowadzonych przez 24 prelegentów poruszone zostaną tematy takie jak m.in. skuteczne wdrożenie i zarządzanie systemem whistleblowingowym, planowanie, wdrażanie i utrzymanie systemu dla sygnalistów w celu zapewnienia bezpieczeństwa i udoskonalenia organizacji, system whistleblowingowy a RODO - jakie dokumenty opracować, kto jest kim w procesie przetwarzania danych.
Ochrona sygnalistów będzie niezwykle istotnym tematem dla wszystkich podmiotów prawnych i prywatnych firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. Do końca 2021 r. będą zobowiązane pod groźbą sankcji do wdrożenia wymogów dyrektywy unijnej określającej szereg obowiązków w zakresie ochrony sygnalistów.
Dyrektywa UE dotycząca ochrony sygnalistów może przynieść znacznie dalej idące skutki prawne i społeczne niż RODO, a czasu na efektywne wdrożenie jej wymogów przez obowiązane organizacje jest coraz mniej. Podmioty publiczne oraz przedsiębiorcy, których obejmą nowe regulacje, powinni już w tym momencie podejmować pierwsze kroki w celu dokonania przeglądu i ewentualnej rozbudowy istniejących polityk i procedur, kształtowania świadomości prawnej i etycznej pracowników, a także zaopatrzenia organizacji we właściwe narzędzia i rozwiązania techniczne.
Będąc świadomi tego, jak z punktu widzenia bezpieczeństwa i doskonalenia organizacji, a w związku z tym kompleksowego i systemowego podejścia do nowych regulacji – jest termin ochrony sygnalistów, postanowiliśmy zorganizować WHISTLEBLOWING SUMMIT. Wiedza w tym obszarze jest wciąż niewielka zarówno w organizacjach z sektora publicznego, jak i prywatnego a my chcemy ich uświadamiać i edukować, by odpowiednio przygotowali się na zmiany – mówią Jarosław Kamiński (adwokat, Associate Partner w Rödl & Partner) i Rafał Hryniewicz (Prezes Zarządu E-nform Sp. z o.o.) – organizatorzy wydarzenia.