Materiał powstał we współpracy z Siemens
Według najnowszego badania Bilansu Kapitału Ludzkiego polscy absolwenci coraz lepiej oceniają swoje uczelnie pod względem przygotowania do rynku pracy, do oczekiwań firm. Czy Siemens, jako pracodawca potwierdza te opinie; czy faktycznie młodzi inżynierowie zaraz po studiach są w stanie zacząć od razu pracę?
Bardzo wiele zależy od tego, czy dany absolwent angażował się podczas studiów w praktyki i programy stażowe, czy zdobywał praktyczną wiedzę. Jeśli nie ma tego zaplecza w postaci udziału w programach stażowych, to wdrożenie absolwenta, który podejmuje pierwszą pracę, zajmuje około roku. Dopiero wtedy staje się pełnowartościowym pracownikiem.
Czyli sam udział w praktykach obowiązkowych na kierunkach technicznych niewiele daje?
To kwestia nie tylko praktyk studenckich, ale także elementów praktycznych w programach nauczania. Do niedawna nie tylko ze strony studentów, ale również samych przedstawicieli uczelni dochodziły do nas sygnały, że tej praktyki w nauczaniu brakuje. Dlatego też wspólnie z trzema uczelniami powołaliśmy już przed kilkunastoma laty Akademie Siemensa. Tam do obowiązkowego programu nauczania dołożyliśmy więcej elementów związanych z praktyką, w tym np. Siemens Mechatronic Systems Certification Program (SMSCP) czy sterowniki swobodnie programowalne (PLC). Nasze Akademie, które są wkomponowane w program studiów, zapewniają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale dają również możliwość wykorzystania tej wiedzy w praktyce, na stanowiskach roboczych. Ich uczestnicy mogą też po zakończeniu zajęć przystąpić do dodatkowego egzaminu, po którym dostają certyfikat potwierdzający kompetencje praktyczne w danej dziedzinie. Nie jest to tylko formalność– wymagamy realnej wiedzy, realnych kompetencji, bo potwierdzamy je naszym certyfikatem. Wiemy, że jest on bardzo cenną informacją dla pracodawców. Jeśli poszukują pracowników o określonych kompetencjach, to mogą liczyć nie tylko na deklarację kandydata, ale także na dokument potwierdzający, że jest on ekspertem w danej dziedzinie; np. w sterownikach PLC, które są rozwiązaniem stosowanym w każdym rodzaju przemysłu. Osoby mające takie kompetencje należą dzisiaj do najbardziej poszukiwanych pracowników.