Jak Kreml wspiera gospodarkę w czas zarazy

Fundusz antykryzysowy na 4 mld dol., ulgi podatkowe dla sektora turystycznego i lotniczego, tanie kredyty, lekarstwa przez internet i ich dostawa do domów, swobodne dostawy do sieci handlowych - to część wsparcia władz Rosji dla biznesu w czasie epidemii.

Aktualizacja: 16.03.2020 10:10 Publikacja: 16.03.2020 09:08

Jak Kreml wspiera gospodarkę w czas zarazy

Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman

Premier Rosji Michaił Miszustin ogłosił rządowy program wsparcia gospodarki na czas epidemii. Najważniejsze punkty to: antykryzysowy fundusz 300 mld rubli (dziś to 16,15 mld zł); odłożenie spłat podatków; swobodny wjazd do miast transportu ciężarowego przeznaczonego na zaopatrzenie sklepów (od 17 marca); częściowe zamknięcie granicy z Białorusią; specjalne premie dla lekarzy i personelu walczących z koronawirusem; lekarstwa kupowane przez internet i dostarcza do domów, ale tylko te nie wymagające recept. Będą też ulgi kredytowe dla biznesu, informuje agencja RIA Nowosti.

Wiadomo, że pieniądze na specjalny fundusz pochodzą z rezerwy państwowej i zostaną przeznaczone na „zapewnienie podstawowych wydatków obywateli i biznesu".

Państwo zwiększy też pulę na gwarancje udzielanie przedsiębiorcom. Premier nakazał natychmiastowe opłacenie zwolnień lekarskich dla osób objętych kwarantanną. Personel medyczny dostanie specjalne premie za pracę w warunkach epidemii.

Odroczenia w podatkach dostaną na razie firmy turystyczne, linie lotnicze i inne powiązane z tymi dwoma sektorami. Jak mówił Miszustin, „ulgi będą rozszerzane na inne sektory w miarę potrzeb".

Kreml deklaruje też zapewnienie małemu i średniemu biznesowi łatwego dostępu do tanich kredytów". Banki (szczególnie państwowe), mają zwiększyć pulę na kredyty, maksymalnie ograniczyć biurokrację i pojawić dostępność.

Producenci towarów na potrzeby sklepów spożywczych dostaną tzw. zielony korytarz na dostawy, transport i zaopatrzenie. Na jeden miesiąc znosi się dla nich wszelkie ograniczenia związane z epidemią.

Kreml wykorzysta portale społecznościowe do bieżącego informowania obywateli o sytuacji. W Rosji według oficjalnych informacji, stwierdzono na dziś 63 przypadki zakażenia koronawirusem, z czego 60 u obywateli federacji, 2 u obywateli Chin a jeden - u Włocha. Wyzdrowieli dwaj Chińczycy i jeden Rosjanin. Nikt nie umarł.

Biznes
Porozumienie USA–Ukraina. Wyzwanie demograficzne przed nami
Biznes
Poczta Polska staje na nogi? Wyraźna poprawa wyników
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne