Po co Białorusi ropa z Wenezueli

Wenezuelska ropa wciąż płynie na Białoruś, zapewnił ambasador Wenezueli w Mińsku. Ciekawe czy w drugą stronę płyną dolary?

Publikacja: 16.05.2011 14:48

Hugo Chavez, prezydent Wenezueli

Hugo Chavez, prezydent Wenezueli

Foto: Bloomberg

- W tym roku ropa z Wenezueli z określoną regularnością i według przyjętego harmonogramu dostaw jest dostarczana na Białoruś - zapewnił dziś w Mińsku ambasador Americo Dias Nunies.

Zdementował w ten sposób pogłoski o tym, że w związku z niewypłacalnością Białorusi, Wenezuela wstrzymała dostawy swojej ropy.

Zgodnie z podpisaną umową wenezuelski koncern PDVSA (Petroleos de Venezuela S.A.) ma rocznie dostarczać do 10 mln ton ropy na Białoruś. Łukaszenko zdecydował o zakupie drogiej wenezuelskiej ropy, by wymóc na Rosji obniżkę ceny paliwa. Teraz, gdy Białoruś ma umowę na dostawę ponad 21 mln ton ropy z Rosji, wenezuelskie paliwo stało się zbędne.

Nie wiadomo, kto je przerobi, bo białoruskie rafinerie mogą przerobić maksymalnie 22 mln ton. Nie wiadomo czym za nie zapłacić. Na Białorusi panuje poważny kryzys walutowy i gospodarczy. Kraj nie ma z czego spłacać długów, brakuje waluty na import towarów.

Caracas zdaje sobie z tego sprawę.

- Im większa odległość, tym droższy transport. Dlatego, aby zmniejszyć koszty strony białoruskiej, część dostaw ropy tej samej jakości realizujemy poprzez partnera euroajatyckiego. To jemu PDVSA sprzedaje ropę marki Santa Barbara w wenezuelskich portach w celu dalszej odsprzedaży. Obie strony na tym zyskują - zapewnił ambasador.

Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Biznes
Ogromna inwestycja Microsoftu w Europie. Koncern składa obietnicę
Biznes
Trump łagodzi cła, Chiny chcą powrotu do normalności. Polska stawia na innowacje
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Czy internet w dawnych białych plamach podrożeje?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne