Aktualizacja: 16.12.2014 11:28 Publikacja: 16.12.2014 07:16
Z danych resortu gospodarki wynika, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku za granicą sprzedano 4,7 mln ton polskiego węgla.
Foto: Fotorzepa
Z danych resortu gospodarki wynika, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku za granicą sprzedano 4,7 mln ton polskiego węgla. To o 31 proc. mniej niż w tym samym okresie 2013 r. Głównym kierunkiem eksportowym pozostają Niemcy.
Tymczasem z najnowszego raportu IEA o rynku węgla wynika, że Polska w kolejnych latach ma szansę wzmocnić eksport, głównie za sprawą nowych inwestycji w lubelskim zagłębiu węglowym. Tamtejsze złoża eksploatuje dziś jedynie Lubelski Węgiel Bogdanka, ale po sąsiedzku mogą powstać kolejne kopalnie. Inwestycję za co najmniej 2,5 mld zł planuje tam m.in. PD Co, należący do australijskiego Prairie Mining.
Bruksela wsłuchuje się w głos przedsiębiorców, Chiny wprowadzają cła odwetowe na USA, a Polska nie została uwzględniona w projekcie europejskiego modelu AI. W najnowszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się także protekcjonistycznym ruchom polskiej branży budowlanej oraz sytuacji na rynkach finansowych.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Jest wtorek, 4 lutego, a w dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się decyzji Donalda Trumpa o zawieszeniu wojny celnej z Kanadą i Meksykiem, analizujemy odbudowę europejskiego przemysłu, a także sprawdzamy, jakie konsekwencje może mieć współpraca Raiffeisen Banku z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Na koniec przyglądamy się planom Wielkiej Brytanii, której premier dąży do resetu stosunków z Unią Europejską.
Rusza kluczowa odsłona sporu o władzę w fundacjach założonych przez miliardera. Sąd w Liechtensteinie zbiera się w tym tygodniu. Kiedy wyda decyzję?
Premier Ontario Doug Ford ostro zareagował na wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa potężna cła na Kanadę. Amerykańskie firmy otrzymały całkowity zakaz zawierania kontraktów w prowincji. Największym przegranym ma być Starlink należący do Elona Muska.
Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej alarmują w nowym raporcie World Energy Outlook, że pozostało niewiele czasu na odejście od węgla, ropy i gazu, aby zachować nadzieję na ograniczenie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Czysta energia rozwija się wprawdzie znakomicie, ale paliwa kopalne wciąż generują emisje.
Już w tej dekadzie światowe rynki ropy naftowej czeka nadpodaż. Szczyt podaży przypadnie za pięć lat a potem ropa będzie tylko tracić na znaczeniu. To efekt rosnącej produkcji OZE i spadającego popytu na kopaliny, ze względu na politykę niskoemisyjną.
O 6,5 proc. zmniejszyły się w kwietniu dochody Rosji z eksportu ropy. A będzie jeszcze lepiej. Dla demokratycznego świata. I gorzej dla rosyjskiego reżimu, bo popyt w tym roku na czarne złoto ma być niższy od dotychczasowych prognoz.
Popyt niższy od spodziewanego przy rekordowym wydobyciu - tak wygląda rynek ropy w tym roku. W 2024 roku popyt na kopaliny jeszcze spowolni, pomimo wysiłków eksporterów. Na rynku pojawi się nadpodaż, co oznacza spadek cen surowca.
Rosja w sierpniu ograniczyła eksport ropy o 150 tys. baryłek dziennie, do 7,2 mln baryłek, ale zarobiła najwięcej od dziesięciu miesięcy. Jednak całkowite przychody Rosji z eksportu ropy i produktów naftowych są w tym roku mniejsze od ubiegłorocznych, a popyt dużo niższy.
Ceny energii znów mogą wzrosnąć tej zimy, zmuszając rządy do ponownego subsydiowania rachunków ludności – twierdzi szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Arabia Saudyjska zarzuca Rosji nie przestrzeganie ustalonej przez kraje porozumienia OPEC+ wysokości redukcji wydobycia ropy. Zamiast zmniejszać, Kreml potrzebujący pieniędzy na rozpętaną wojnę, zwiększa pompowanie. Potwierdzają to też dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Strategia OPEC nieobniżania poziomu wydobycia ropy pomimo spadającej cyny surowca na globalnych rynkach zaczęła przynosić efekty. Amerykański przemysł naftowy ponosi znacznie większe straty od 12 państw zrzeszonych w kartelu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas