Poznaliśmy laureatów konkursu „Produkt w obiegu”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska nagrodziło instytucje i firmy, których rozwiązania niosą ze sobą szczególną wartość w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Publikacja: 12.11.2020 22:00

Poznaliśmy laureatów konkursu „Produkt w obiegu”

Foto: www.sxc.hu

Materiał powstał we współpracy z Grupą MTP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło wyniki IV edycji konkursu „Produkt w obiegu". Najwyżej ocenione zostały rozwiązania Bin-e spółki Bine (I miejsce), Climate Garden opracowane przez Instytut Nowych Technologii Inżynierii Środowiska (II miejsce) oraz linia do wytwarzania płyt z RDF i innych odpadów zgłoszona przez Centrum Inżynierii Artur Kania (III miejsce). Wyróżnienia otrzymały opakowanie SoFruMiniPak® EcoView+ firmy SoFruPak Witold Gaj oraz opakowanie F-12/CL117 z gamy DISTRIPACK spółki Guillin Polska.

Bin-e to inteligentny kosz, który całkowicie wyręcza użytkownika w segregacji śmieci. Urządzenie automatycznie rozpoznaje, sortuje i kompresuje odpady. Climate Garden jest ogrodem, który wpływa na łagodzenie zmian klimatu i adaptację do ich skutków, a także promuje działania w zakresie wykorzystania wody deszczowej oraz odpadów biodegradowalnych. Z kolei na linii do wytwarzania płyt z RDF i innych odpadów surowcem mogą być odpady tekstylne, odpady z tworzyw sztucznych, włókno szklane, opakowania Tetra Pak, odpady drewnopochodne, guma, MDF, RDF/SRF oraz odpady wielomateriałowe. Produktem finalnym może być deska szalunkowa, deska tarasowa oraz kostka do palet.

Natomiast wyróżnione opakowanie SoFruMiniPak EcoView+ jest pierwszym na rynku europejskim ekologicznym opakowaniem zakrytym, w 100 proc. biodegradowalnym. Produkowane jest z tektury falistej połączonej z folią celulozową i przeznaczone na owoce jagodowe (truskawki, borówki, maliny) czy pomidorki cherry.

Konkurs „Produkt w obiegu" przeznaczony jest dla producentów, projektantów, dystrybutorów oraz usługodawców. Celem tej prestiżowej rywalizacji jest promowanie i upowszechnianie osiągnięć w dziedzinie ekologicznego, zrównoważonego projektowania oraz zastosowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ponownego włączenia produktów do obiegu po zakończeniu użytkowania w ich pierwotnej formie, a zatem zasad gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).

Według zasad GOZ produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce, jak długo jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. Domykanie obiegu staje się kluczowe w wielu sektorach przemysłu – począwszy od mody, a skończywszy na budownictwie. Fakt ten coraz szerzej dostrzegają polskie firmy, których produkty są zgodne z ideą GOZ. Warto podkreślić, że wdrażanie obiegu zamkniętego zwiększa także innowacyjność firm oraz podnosi ich konkurencyjność. Zrównoważona, przyjazna środowisku produkcja staje się bowiem dodatkowym atutem na rynku.

I właśnie konkurs „Produkt w obiegu" jest jednym z instrumentów, poprzez które Ministerstwo Klimatu i Środowiska pogłębia wiedzę o gospodarce w obiegu zamkniętym wśród przedsiębiorców i społeczeństwa, a także promuje wdrażanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Polska jest przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, rozumianej jako wzrost gospodarczy powiązany z racjonalnym wykorzystaniem zasobów przyrodniczych. W tym duchu Ministerstwo Klimatu i Środowiska angażuje się w działania, promując ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest dobro człowieka i oszczędność zasobów naturalnych – akcentuje Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

GOZ uwzględnia wszystkie etapy cyklu życia produktu – od jego projektowania, poprzez produkcję, konsumpcję, zbieranie odpadów, aż do ich zagospodarowania. W gospodarce obiegu zamkniętego istotne jest to, żeby odpady – jeżeli już powstaną – były traktowane jako surowce wtórne.

– Bez inteligentnego ekoprojektowania produktów w myśl zamykania obiegów materiałowych nie zmniejszymy ilości powstających odpadów. Zagospodarowanie odpadów w przeważającej liczbie przypadków jest kosztem, a przecież już w fazie projektowania wyrobów można określić potrzebną do produkcji energię, oszacować emisję gazów cieplarnianych, konieczne do wykorzystania surowce, jak i możliwości ich efektywnego odzyskania z odpadów – wskazuje Katarzyna Błachowicz, reprezentująca Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy.

– Oczywiście przy projektowaniu nie można pominąć możliwości wprowadzenia w kolejnym cyklu życia wyrobu odzyskanego surowca. Zamykanie obiegu jest bowiem kluczowe do tego, by zminimalizować oddziaływanie na środowisko – podkreśla Katarzyna Błachowicz.

Organizatorem konkursu „Produkt w obiegu" jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Konkurs jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pełna lista laureatów IV edycji konkursu „Produkt w obiegu" dostępna jest na stronie poleco.pl.

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym