Ceny luksusowych zegarków runęły. Bogacze nadal w nie inwestują

Według indeksu cen 50 najpopularniejszych modeli marek zegarków z najwyższej półki na rynku wtórnym od roku widać ciągłe przeceny. Według analityków to i tak najstabilniejsza część rynku towarów luksusowych.

Publikacja: 28.06.2023 18:02

Sklep Rolex w Zurichu w Szwajcarii

Sklep Rolex w Zurichu w Szwajcarii

Foto: Bloomberg

Ceny luksusowych zegarków na rynku wtórnym są najniższe od lat, a marki Rolex, Audemars Piquet, Patek Phillipe, Breitling wciąż są sukcesywnie obniżane - wynika z Indeks Subdial Watch Index. Wskaźnik, który śledzi 50 najczęściej sprzedawanych luksusowych zegarków na rynku używanych. Wskaźnik spadł o 6,9 proc. w ciągu ostatnich 24 miesięcy i 19,2 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jak podaje Bloomberg indeks odpowiada za 20 proc. światowych wydatków w tym sektorze i jest aktualizowany codziennie. Ceny luksusowych zegarków osiągnęły najwyższy poziom w lutym 2022 r.

Czytaj więcej

37 mld złotych wydaliśmy na towary luksusowe, a bogaczy przybywa

Model Royal Oak Jumbo Ultra Thin firmy Audemars Piguet osiągnął najgorsze wyniki w ciągu ostatnich 12 miesięcy, spadając o 34,4 proc. ze 111,7 do 71,7 tys. dol. Modele Patek Phillipe Nautilus są kolejne na liście spadków, a następnie model Rolex Daytona.

Z drugiej strony modele Rolex obejmują również 10 najlepszych modeli pod względem zmian cen, przy czym Rolex Lady-Datejust Steel & Gold jest tylko jednym z trzech zegarków, które zwiększyły wartość w ubiegłym roku o 2,6 proc. do 3,9 tys. dol.

Najdroższym zegarkiem w indeksie jest Patek Phillipe Nautilus Chronograph Rose Gold 5980/1R-001, wyceniony na 204,1 tys. dol. czyli 40 proc. poniżej rekordowego poziomu.

Czytaj więcej

Luksusowy zegarek ostatniego cesarza Chin wystawiony na sprzedaż

Ceny luksusowych zegarków na rynku wtórnym osiągnęły rekordowy poziom w lutym 2022 r., ze względu na wzrost alternatywnych produktów inwestycyjnych, takich jak zegarki i kryptowaluty, dodatkowo w obliczu niskich stóp procentowych. Ale rajd był krótkotrwały, a ceny zegarków i kryptowalut spadały przez cały 2022 r. w związku z globalnym kryzysem kosztów utrzymania i podwyżkami stóp procentowych.

Zdaniem analityków Bain & Company zegarki i biżuteria są liderami na liście najlepiej sprzedających się produktów na rynku dóbr luksusowych. Odnotowały 9-11 proc. wzrost w I kwartale tego roku, a nadzieje na dalsze rynek wiąże ze zwiększeniem ruchu turystycznego i zniesieniem restrykcji pandemicznych w Chinach.

Mimo niepewnego otoczenia ekonomicznego rynek dóbr luksusowych wzrósł w 2022 roku o 19 proc. i osiągnął wartość 345 mld euro. Wzrost w pierwszych miesiącach tego roku związany jest głównie ze stopniowym ograniczaniem tempa inflacji, poprawą nastrojów konsumenckich w Europie, zniesieniem restrykcji covidowych w Chinach, a także rosnącym ruchem turystycznym w regionie Azji Południowo-Wschodniej i Japonii.

Czytaj więcej

Rolex nie nadąża z produkcją zegarków. Zbuduje fabryki tymczasowe

W całym 2023 roku analitycy Bain & Company i mediolańskiej Fondazione Altagamma, monitorującej rynek luksusowej odzieży, biżuterii i kosmetyków, prognozują wzrost sprzedaży o 5-12 proc. do 360-380 mld euro. Analitycy podtrzymali wcześniejszą prognozę wartości rynku na poziomie 530-570 mld euro w 2030 roku, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w ciągu tej dekady.

– Scenariusze dla rynku w 2023 roku zależą przede wszystkim od rozwoju sytuacji w Chinach – mówi Katarzyna Wal, starszy menadżer w Bain & Company. – Zniesienie obostrzeń covidowych i ograniczeń dla podróżujących będzie miało ogromne znaczenie lokalnie – po długim okresie zakupowej posuchy, mieszkańcy Państwa Środka są gotowi na „luksusową wiosnę” - dodaje.

Biznes
Chiński rywal ChatGPT zaatakowany. Potężny cios hakerów w DeepSeek
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Biznes
Janusz Palikot wyszedł z aresztu. Uzbierał 2 mln zł, ma kilkaset milionów długu
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polski startup ElevenLabs podbija USA
Biznes
Wykuwa się kolejny pancerny gigant w Europie
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Biznes
Awantura o pizzę z ananasem. Nowa cena, to 100 funtów
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku