Aktualizacja: 22.11.2024 00:28 Publikacja: 20.04.2023 22:39
Foto: Adobe Stock
Ustawa
wymaga od firm sprzedających swe towary w Unii Europejskiej, by
złożyły oświadczenie o należytej staranności i przekazały
możliwe do sprawdzenia informacje będące dowodem, że ich towary
nie zostały wyhodowane na terenach po lasach wyciętych po 2020 r. W
przeciwnym razie będą im grozić wysokie grzywny — do 4 proc.
obrotów w jednym kraju Unii.
Kraje Unii zorganizują kontrole, czy
ta ustawa będzie przestrzegana.
Celem tych przepisów
jest wyeliminowanie wyrębu lasów z łańcuchów dostaw wielu
produktów sprzedawanych codziennie w Europie. Dotyczą soi,
wołowiny, oleju palmowego, drewna, kakao, kawy, kauczuku
naturalnego, węgla drzewnego i produktów pochodnych: skór,
czekolady i mebli — podał Reuter.
Wyręb lasów
odpowiada za ok. 10 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie,
które powodują zmianę klimatu, ta ustawa ma być wkładem UE w
walkę z tym problemem. — Europejscy konsumenci mogą być teraz
spokojni, że nie będą dłużej nieświadomymi wspólnikami wyrębu
lasów — stwierdził europoseł — sprawozdawca Christophe
Hansen.
Ustawa nie wymienia żadnego kraju, ale będą jej
protestować te, których ma dotyczyć. Indonezja i Malezja,
najwięksi na świecie eksporterzy oleju palmowego zarzucili już
władzom Unii, że blokują dostęp ich oleju do europejskiego rynku.
Unia jest trzecim największym na świecie importerem tego
oleju.
Ustawę muszą zatwierdzić kraje Unii. Po jej
wejściu w życie, duże firmy będą mieć 18 miesięcy na
dostosowanie się, mniejsze — 24 miesiące.
Wydarzenie Polska Moc Biznesu łączy przedsiębiorców, milionerów, małych przedsiębiorców, korporacje z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami. To miejsce wzajemnej inspiracji. W tym roku szczególnie wiele miejsca poświęcimy bezpieczeństwu i sprawom społecznym – zapowiada Artur Beck, pomysłodawca i producent wydarzenia Polska Moc Biznesu.
Spółka kontrolowana przez francuski rząd łamie polskie prawo i naraża polski Skarb Państwa na wielkie straty podatkowe – ostrzega Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Szarą Strefą Gier i Zakładów Wzajemnych „Graj Legalnie”.
Już 2 grudnia, na PGE Narodowym w Warszawie, odbędzie się Kongres Społeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024 – jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w kraju. Kongres łączy liderów biznesu, przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i środowiska naukowego, by wspólnie kreować rozwiązania wspierające gospodarkę opartą na zrównoważonym rozwoju i społecznej odpowiedzialności.
Wioska na włoskiej Sardynii chce przyciągnąć nowych mieszkańców. Po wyborach prezydenckich w USA stawia na Amerykanów rozczarowanych wynikiem głosowania. Domy można kupić już za 1 euro.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Wilno zainwestuje prawie 11,2 mln euro w rozbudowę fabrykę broni Giraites, co podwoi jej moce produkcyjne. W połowie roku rząd podpisał umowę z niemieckim Rheinmetall na budowę nowych zakładów amunicji, a we wrześniu z amerykańskim gigantem technologii obronnej Northrop Grumman International Trading.
Sektor moto w Europie jest pogrążony w kryzysie, na to nakłada się ofensywa chińskich producentów. Co to oznacza dla polskiego biznesu?
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Przez pierwsze 3–4 lata działaliśmy właściwie na granicy zera. Dzisiaj spółka jest rentowna, zyski wahają się od 500 tysięcy do półtora miliona złotych rocznie – mówi Joanna Trepka, twórczyni marki L37, produkującej buty i torebki.
Jest środa, 20 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Boeing rozpoczął zapowiadane cięcia zatrudnienia od stanu Waszyngton, gdzie pod Seattle mieści się słynna fabryka koncernu. Wypowiedzenia dostało już 438 związkowców, którzy zorganizowali siedmiotygodniowy strajk.
Popularna w Polsce sieć sklepów sprzedająca elementy wyposażenia wnętrz ma problemy. Sąd w Warszawie otworzył postępowanie sanacyjne firmy DUKA – dowiedział się serwis dlahandlu.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas