Aktualizacja: 04.02.2025 14:57 Publikacja: 24.01.2023 03:00
Skutki wojny w Ukrainie i destabilizacji globalnej gospodarki uderzyły w przemysł meblowy. Inflacja, spadek zamówień, droga energia, ograniczony dostęp do surowców i kredytów biją w eksporterów
Foto: Shutterstock / Elijus3000
Mimo kumulacji przeciwności – spadku zamówień, inflacji, drogich surowców i energii – producenci mebli w zeszłym roku wciąż imponowali zaradnością. Nie da się inaczej wytłumaczyć wstępnych szacunków, które wskazują, że 2022 r. najprawdopodobniej udało się branży zamknąć przychodami sięgającymi 65 mld zł. Z pewnością na wyliczenia wpłynęły szybujące ceny wyrobów (czyli inflacja), ale rezultat oznacza utrzymanie poziomu sprzedaży z przedwojennego niezłego 2021 r.
Jest wtorek, 4 lutego, a w dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się decyzji Donalda Trumpa o zawieszeniu wojny celnej z Kanadą i Meksykiem, analizujemy odbudowę europejskiego przemysłu, a także sprawdzamy, jakie konsekwencje może mieć współpraca Raiffeisen Banku z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Na koniec przyglądamy się planom Wielkiej Brytanii, której premier dąży do resetu stosunków z Unią Europejską.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Rusza kluczowa odsłona sporu o władzę w fundacjach założonych przez miliardera. Sąd w Liechtensteinie zbiera się w tym tygodniu. Kiedy wyda decyzję?
Premier Ontario Doug Ford ostro zareagował na wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa potężna cła na Kanadę. Amerykańskie firmy otrzymały całkowity zakaz zawierania kontraktów w prowincji. Największym przegranym ma być Starlink należący do Elona Muska.
Ministerstwo Aktywów Państwowych już od dłuższego czasu wysyła sygnały do zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa dotyczące przyspieszenia prac porządkujących w tych firmach po poprzedniej ekipie. Minister Jakub Jaworowski wysłał list dotyczący wydatkowania pieniędzy.
W poniedziałek spadały akcje największych europejskich koncernów motoryzacyjnych, mających fabryki samochodów w Meksyku, na który Donald Trump nałożył 25-procentowe cła. Jeśli Trump uderzy nimi także w UE, straty branży mocno się pogłębią.
Fotele relaksacyjne z funkcją masażu nierzadko zaliczane są do kategorii mebli użytkowych – przydatnych i praktycznych, ale niezbyt eleganckich. Czy rzeczywiście można je tak określić? Nic bardziej mylnego! Współczesne mechanizmy masujące, nawet te zaawansowane, nie muszą psuć ich estetyki. Nowoczesne fotele relaksacyjne cechują się i wysokiej jakości materiałami, funkcjonalnością i efektownym wyglądem. Zobacz, jak wybrać model, który znajdzie stałe miejsce w Twoim salonie!
Znaleziono ciało Jerzego Krzanowskiego, współzałożyciela Nowego Stylu, należącego do największych producentów krzeseł w Europie.
Innowacją nie muszą być tylko nowoczesne technologie. A dowodzi tego start-up The True Green, który z materiału opracowanego na bazie łodyg konopi włóknistych tworzy meble. Rodzima spółka pojechała z nimi do Mediolanu.
Zalewają nas tanie, nietrwałe meble. Do zjawiska tego przylgnęła nazwa „fast furniture” – na wzór fast fashion, czyli „szybkiej mody”. Efekt? Meble, które dawniej musiały wytrzymać wiele lat, po paru sezonach nadają się na śmietnik – bo stały się „niemodne” lub po prostu są niskiej jakości.
Miniony rok był dla meblowej branży najsłabszy od dwóch dekad. Mimo to, z przychodami 94 mld zł, udało się nam utrzymać pozycję lidera produkcji w Europie.
Nie chodzi o promocje, ale cięcie regularnych cen tysięcy produktów. Do końca sierpnia akcja ma objąć połowę asortymentu sklepów sieci.
Piski Paged, sklejkowy potentat w Europie, już od bramy pachnie warzonym w gorącej kąpieli drewnem. Tak kłody buka, sosny, brzozy i olchy dojrzewają do obróbki skrawaniem. Potem ze sklejonego cieniutkiego forniru, zwanego tu łuszczką, powstaje mocny, naturalny materiał.
Spadek sprzedaży, także na rynkach eksportowych, drożejące drewno z Lasów Państwowych, do tego hojne podwyżki minimalnej pensji – to wszystko mocno bije w polskie meblarstwo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas