Aktualizacja: 05.02.2025 10:35 Publikacja: 08.03.2022 21:00
Foto: Adobe Stock
To, że firmy wchodzą na rynek i z niego znikają, to rzecz normalna. Jednak z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, które dostarczyła firma analityczna InfoCredit, wynika, że w lutym 2022 r. zawieszone zostały 24 433 firmy, do tego zamknięto 17 110 firm. Z rynku zniknęły więc 41 543 biznesy. To aż o przeszło 10 tys. więcej niż w lutym 2021 r. Wtedy zawieszone zostały 18 264 firmy, zamknięto zaś 12 985. Razem dało to 31 249 przedsiębiorstw.
Bruksela wsłuchuje się w głos przedsiębiorców, Chiny wprowadzają cła odwetowe na USA, a Polska nie została uwzględniona w projekcie europejskiego modelu AI. W najnowszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się także protekcjonistycznym ruchom polskiej branży budowlanej oraz sytuacji na rynkach finansowych.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Jest wtorek, 4 lutego, a w dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” przyglądamy się decyzji Donalda Trumpa o zawieszeniu wojny celnej z Kanadą i Meksykiem, analizujemy odbudowę europejskiego przemysłu, a także sprawdzamy, jakie konsekwencje może mieć współpraca Raiffeisen Banku z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Na koniec przyglądamy się planom Wielkiej Brytanii, której premier dąży do resetu stosunków z Unią Europejską.
Rusza kluczowa odsłona sporu o władzę w fundacjach założonych przez miliardera. Sąd w Liechtensteinie zbiera się w tym tygodniu. Kiedy wyda decyzję?
Premier Ontario Doug Ford ostro zareagował na wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa potężna cła na Kanadę. Amerykańskie firmy otrzymały całkowity zakaz zawierania kontraktów w prowincji. Największym przegranym ma być Starlink należący do Elona Muska.
Niemiecka firma VOIT Automotive GmbH złożyła wniosek o upadłość. Firma specjalizująca się w produkcji części do samochodów współpracowała z największymi koncernami motoryzacyjnymi.
WSA uznał, że przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku odbyła się sprzecznie z prawem. Według Romana Giertycha właścicielom i obligatariuszom GNB przysługiwać będą ogromne odszkodowania.
Operator nigdy nie uruchomionego gazociągu Nord Stream 2, przymierza się do jego sprzedaży. Należąca do Gazpromu spółka ma długi, które musi szybko spłacić. Sprzedaż to jedna z możliwości, pod warunkiem, że znajdą się chętni na nieużywany i uszkodzony gazociąg.
Przy ustalaniu planu spłat wierzycieli bierze się pod uwagę również sytuację majątkową partnera osoby korzystającej z upadłości konsumenckiej.
Ze względu na ochronę interesów wierzycieli ustanowienie służebności w czasie trwania postępowania upadłościowego właściciela nieruchomości obciążonej powinno nastąpić, co do zasady, za wynagrodzeniem.
Żaden kupiec nie zgłosił się na licytację akcji Manufaktury Piwa Wódki i Piwa, zorganizowaną przez komornika z Lublina, dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Lawinowo przybywa wierzycieli zgłaszających się do syndyka. To już ponad 1000 osób.
W grudniu Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowisko co do kluczowych elementów proponowanej dyrektywy w sprawie harmonizacji wybranych aspektów prawa dotyczącego niewypłacalności.
Następcy prawni osoby trzeciej, np. prezesa czy członka zarząd spółki, na którą fiskus przeniósł odpowiedzialność za podatki, nie odpowiadają już za ten dług.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas