Inteligentne biura sprzyjają relacjom

Jedna trzecia osób nie ma w domu wydzielonej przestrzeni do pracy. To stały problem, z którym borykają się setki milionów pracowników na całym świecie.

Publikacja: 10.11.2021 01:00

Materiał powstał we współpracy z HB Reavis

Raport The Future of Work opracowany przez międzynarodową firmę deweloperską HB Reavis zawiera ciekawą porcję obserwacji na temat trendów, które wpływają dziś na modele zarządzania przedsiębiorstwami oraz branżę nieruchomości biurowych.

W każdej firmie istnieją zadania, których nie da się wykonywać zdalnie lub które efektywniej realizuje się w szerszym gronie. Z wieloma innymi można z powodzeniem zmierzyć się w trybie home office. Uzyskanie równowagi poprzez dobór odpowiedniego środowiska do danego zadania będzie kluczem do sukcesu firm i satysfakcji pracowników w najbliższych latach.

– Pandemia nie zrewolucjonizowała rynku biur, ale przyśpieszyła trendy, które, zwłaszcza w co bardziej progresywnych organizacjach, dochodziły do głosu już wcześniej. Model hybrydowy, który zdominuje środowisko pracy, wymaga nie tylko zmiany fizycznej przestrzeni biurowej, ale też odważniejszego sięgnięcia po technologie oraz nabywania nowych kompetencji przez menedżerów wraz z ewolucją stylu działania i kultury korporacyjnej – komentuje Anna Ciok, kierująca polskim oddziałem Origameo, linii usługowej HB Reavis zajmującej się planowaniem przestrzeni pracy.

Powrót do produktywności

Chociaż na początku pandemii nie brakowało entuzjastycznych stwierdzeń, że „da się bez problemu pracować tylko z domu", aż 45 proc. z około pół tysiąca menedżerów ankietowanych przez HB Reavis w 2020 roku oceniło produktywność swoich zespołów w trybie pracy zdalnej jako zaledwie dostateczną lub niezadowalającą. Jako główne przyczyny wymieniano m.in. ograniczenie wymiany informacji i możliwości wzajemnego uczenia się.

Warto podkreślić, że w drugiej połowie zeszłego roku trudności z przystosowaniem się do pracy z domu bynajmniej nie ustępowały, a łączny odsetek osób zauważających umiarkowane lub poważne problemy w tym zakresie wzrósł do 66 proc.

Elastyczność potrzebna na wszystkich poziomach

W cytowanym badaniu ponad jedna trzecia organizacji zadeklarowała, że podczas pandemii dokonała zmian poziomu zatrudnienia – w przypadku 10 proc. firm liczba pracowników zwiększyła się, a w 27 proc. spadła. Konieczność zwinnego reagowania na szybko zachodzące zmiany makrogospodarcze, a także w konkretnej branży, sprawia, że procesy związane z rekrutacjami (lub redukcją etatów) będą musiały być wspierane przez odpowiednio elastyczną przestrzeń biurową.

– Elastyczną pod względem metrażu oraz rozplanowania, ale też łatwo konfigurowalną w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb pracowników i zespołów, dającą im to, czego brakuje im podczas pracy w domu – dodaje Anna Ciok.

Postpandemiczny wellbeing

Pracownikom zależy nie tylko na podstawowym wyposażeniu zwiększającym bezpieczeństwo w biurze, ale także na otoczeniu sprzyjającemu dobremu samopoczuciu. Wielu brakuje interakcji społecznych, jakie umożliwia wspólna praca w jednym miejscu: ponad połowa stwierdziła, że brakuje im biurowych żartów, a ponad jedna czwarta tęskni za jedzeniem wspólnych obiadów w biurze.

Projektowanie biur uwzględnia dzisiaj co prawda rozplanowanie stanowisk pracy w większej odległości od siebie, ale też większą liczbę pomieszczeń do bezpiecznych spotkań w grupach, większą liczbę pomieszczeń socjalnych. W kwestiach technicznych decydująca jest jakość powietrza – dbałość o utrzymanie w nienagannym stanie systemów wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania, w celu ograniczenia transmisji wirusów.

– Architekci proponują na przykład przestrzenie półotwarte, stymulujące interakcje pomiędzy pracownikami, ale też zapobiegające gromadzeniu się zbyt dużych grup w jednym miejscu. Widać też trend do ograniczenia stałych stanowisk pracy, dzięki czemu można swobodnie korzystać z przestrzeni biura, pozostając w bliskim kontakcie ze swoim zespołem – mówi Anna Ciok z Origameo.

Najemcy coraz bardziej zwracają uwagę na architekturę przestrzeni wspólnych w budynku – przestronne lobby i korytarze, odpowiednią liczbę wind, rozwiązania bezdotykowe na wejściu oraz bramkach dostępu. Pojawiają się czujniki monitorujące jakość środowiska pracy. Ceniona jest zieleń, a także wielofunkcyjność budynków – możliwość skorzystania przez pracowników z udogodnień na miejscu.

Sam powrót do biura to nie wszystko

Trzeba jeszcze odpowiednio tę przestrzeń wykorzystać. Prawie jedna piąta firm, które wzięły udział w badaniu HB Reavis, wdrożyła lub planuje wdrożyć co najmniej jedno rozwiązanie techniczne zwiększające komfort i bezpieczeństwo pracowników, jak np. monitoring jakości powietrza.

Z kolei mniej więcej jedna czwarta ankietowanych wymieniła personalizację wśród najważniejszych zalet pracy w domu, wartą zachowania po powrocie do biur. Tutaj również z pomocą przychodzą nowe technologie.

Odpowiednie systemy pomagają automatycznie zbierać informacje o preferencjach użytkowników i dostosować np. temperaturę, oświetlenie czy wilgotność powietrza wedle indywidualnego życzenia, przenosząc jedną z głównych zalet pracy z domu na grunt biurowy. To jasny dowód, że prosty podział na home office i pracę w biurze już nie wystarczy, a przyszłością jest biurowa zwinność, elastyczność i rozwiązania hybrydowe.

Materiał powstał we współpracy z HB Reavis

Raport The Future of Work opracowany przez międzynarodową firmę deweloperską HB Reavis zawiera ciekawą porcję obserwacji na temat trendów, które wpływają dziś na modele zarządzania przedsiębiorstwami oraz branżę nieruchomości biurowych.

Pozostało 95% artykułu
Biznes
Gigant doradztwa coraz bliżej ugody wartej 600 mln dol. Miał przyczynić się do epidemii opioidów
KONFLIKTY ZBROJNE
Amerykańskie rakiety nie przyniosą przełomu
Biznes
Foxconn chce inwestować w Polsce. Tajwańska firma szuka okazji
Biznes
Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Polska AI podbiła Dolinę Krzemową