TSUE orzekł w czwartek, że bank HSBC powinien zapłacić 33,6 mln kary nałożonej na niego przez Komisję Europejską za udział w kartelu, który manipulował stopą Euribor. Anulował tym samym wyrok unijnego Sądu Pierwszej Instancji, który w 2019 r. cofnął, ze względów proceduralnych, karę jaką dostał do zapłacenia HSBC.
Czytaj więcej
W ślad za Europą także banki w Ameryce Łacińskiej zaostrzają warunki świadczenia usług dla Rosjan. Oficjalnie banki nie ogłaszają sankcji, wszelkie ograniczenia są ukryte, a klienci dowiadują się o nich po fakcie. Np. w Meksyku banki mogą zamrozić pieniądze nawet Rosjanom z pozwoleniem na pobyt i mającym podwójne obywatelstwo.
Stopa Euribor jest wskaźnikiem, z którym powiązanych jest wiele instrumentów finansowych, a także oprocentowanie kredytów. W 2016 r. Komisja Europejska nałożyła łącznie 485 mln euro kar na banki: Credit Agricole, HSBC i JPMorgan Chase za udział w kartelu manipulującym wysokością Euriboru. (Z Barclaysem, Deutsche Bankiem, RBS i Societe Generale poszła wcześniej na ugodę w tej sprawie.) HSBC dostał najmniejszą karę z tej trójki, gdyż miał najkrócej uczestniczyć w tej zmowie. Bank jednak zaskarżył decyzję KE do Sądu Pierwszej Instancji. Gdy ów sąd wydał wyrok, bankowi nie spodobało się, że nie oczyszczono go w nim z winy. Złożył więc apelację do TSUE.