Strefa euro idzie na bój z inflacją. EBC mocno podnosi stopy

Europejski Bank Centralny podwyższył stopy procentowe o 50 pb. Głowna została podniesiona do 0,5 proc. a depozytowa do 0 proc. Średnio oczekiwano ich podwyżki tylko o 25 pb.

Publikacja: 21.07.2022 14:50

Strefa euro idzie na bój z inflacją. EBC mocno podnosi stopy

Foto: AFP

Podwyżka stóp dokonana przez EBC była pierwszą od 2011 roku. Unijny bank centralny skończył tym samym z polityką ujemnych stóp procentowych (ujemnej stopy depozytowej) prowadzoną od 2014 r.

Christine Lagarde, prezes EBC, zapowiadała po czwartkowym posiedzeniu, że stopy w strefie euro zostaną w lipcu najprawdopodobniej podwyższone o 25 pb. Zastrzegała jednak, że podwyżka może być większa, jeśli będą przemawiały za tym okoliczności. Argumentem za silniejszym zacieśnianiem polityki pieniężnej jest przyspieszająca inflacja, która wyniosła w czerwcu w strefie euro rekordowe 8,6 proc.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Banki
Banki stracą na obniżce stóp procentowych. Ale duże zyski zostaną
Banki
Raiffeisen wstrzymuje sprzedaż rosyjskiego oddziału. Wciąż tam zarabia
Banki
Polacy rzadko przenoszą się z banku do banku, choć gonią za promocjami
Banki
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Banki
Czy Pekao może skorzystać na udziale w holdingu PZU?