Reklama
Rozwiń

Alicja Dobrenko

Powrót do pracy niemożliwy, gdy umowa terminowa wygaśnie przed wyrokiem karnym

Pracodawca nie ma obowiązku ponownie zatrudnić uniewinnionego pracownika, jeśli wyrok uprawomocnił się po upływie okresu, na jaki zawarto umowę terminową, która wygasła w związku z jego aresztowaniem.

Odszkodowanie za bezzasadne zwolnienie nie pozbawi odprawy

Zasadne wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących pracowników, które uprawnia pracownika do odprawy, jest również zasadnym wypowiedzeniem w rozumieniu art. 45 kodeksu pracy. Odszkodowanie za naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów o pracę nie wyklucza prawa do odprawy. Jednak przyczyny niedotyczące pracownika muszą stanowić wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie lub rozwiązanie stosunku pracy.

Strajk bez zakończonych rokowań nie jest nielegalny

Jeżeli strony nie uzgodniły wspólnej treści protokołu rozbieżności, można było w nim umieścić odrębne ich stanowiska. To pracodawca odpowiada za jego brak.

Połączenie spółek a roszczenia członka zarządu o odprawę

Zgoda nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników na połączenie spółek ?nie stanowi uchwały o odwołaniu członka zarządu i nie uzasadnia roszczenia o odprawę.

Nie każdy błąd płatnika oznacza zwrot nadpłaconych świadczeń

ZUS, który zaniedbał wykonanie własnych działań polegających na dokładnym? i merytorycznym sprawdzeniu przedkładanych dokumentów, za te zaniechania nie może obciążać strony. ?Nietrafny jest wówczas zarzut, ?że w wystawionych dokumentach w wyniku świadomego działania lub rażącego niedbalstwa podała dane istotne dla nabycia uprawnień z ubezpieczenia społecznego.