Innowacyjność tego sektora potwierdza fakt, iż wybrane technologie wytwarzania opakowań zostały uwzględnione na liście krajowych, inteligentnych specjalizacji, wskazanych przez Ministerstwo Rozwoju jako obszary przyczyniające się do podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki. Wśród nich są m.in. innowacyjne technologie opakowań, przedłużające trwałość i pozwalające na zachowanie wysokiej jakości żywności czy też monitorowanie jakości żywności z zastosowaniem aktywnych i inteligentnych opakowań.
Ze względu na specyficzny dla branży niski poziom marż oraz rosnące koszty materiałowe firmy z tego sektora chętnie korzystają z zewnętrznych, długoterminowych źródeł finansowania, takich jak np. leasing. Z naszych tegorocznych doświadczeń wynika, że przedsiębiorcy najczęściej finansowali zakup sprzętu typowego dla branży – składarko-sklejarek, bobiniarek, przewijarek, automatów kaszerujących, oklejarek, falcerek czy belownic. Większość finansowanych przedmiotów to inwestycje firm z sektora MSP, nieprzekraczające wartości 1 mln zł. Duże firmy preferowały w 2016 roku możliwość korzystania z odnawialnego limitu leasingowego, który gwarantuje finansowanie w dowolnym momencie, co pozwala na realizację planowanych zakupów w określonym czasie, szybką akceptację jednostkowych transakcji leasingowych oraz terminową dostawę maszyn.
Jednym z istotnych elementów działalności sektora poligrafii i opakowań jest wykorzystywanie materiałów biodegradowalnych i recykling odpadów produkcyjnych. Dlatego też atrakcyjnym produktem dla tego sektora mogą być rozwiązania finansowe promujące energooszczędność (np. Program Leasing Eko Energia) i ochronę środowiska.