Facebook zakazuje białego nacjonalizmu

Facebook zakaże na swojej platformie wyrażania pochwał lub wsparcia dla białego nacjonalizmu i białego separatyzmu. W reakcji na ataki w Christchurch gigant mediów społecznościowych zabroni na Facebooku i Instagramie używania takich zwrotów, jak np. "jestem dumnym białym nacjonalistą".

Publikacja: 27.03.2019 18:29

Facebook zakazuje białego nacjonalizmu

Foto: AFP

qm

Zmiany zostaną wprowadzone w reakcji na apele ze strony grup antyrasistowskich i obrońców praw człowieka.

„W ciągu ostatnich trzech miesięcy nasze rozmowy z członkami społeczeństwa obywatelskiego i naukowcami, którzy są ekspertami w stosunkach rasowych na całym świecie, potwierdziły, że białego nacjonalizmu i separatyzmu nie można w znaczący sposób oddzielić od białej supremacji i zorganizowanych grup nienawiści” - poinformował w środę Facebook na swoim blogu.

Oczywiste wyrazy wsparcia dla białej supremacji już teraz nie są dozwolone na Facebooku. Decyzja o rozszerzeniu tego zakazu na biały nacjonalizm i separatyzm dotyczy jednej z najbardziej kontrowersyjnych strategii moderowania treści na Facebooku.

Gigant mediów społecznościowych wcześniej bronił tej praktyki, twierdząc, że konsultował się z naukowcami i ekspertami akademickimi w tworzeniu polityki wyznaczającej granicę między supremacją białych a przekonaniem, że rasy powinny być od siebie separowane. W dokumentach szkoleniowych, które wyciekły z firmy, można przeczytać, że biały nacjonalizm „nie zawsze jest powiązany z rasizmem (przynajmniej nie wprost)”.

Stanowisko to wywołało ostrą reakcję ze strony grup praw obywatelskich, które w wydanym oświadczeniu stwierdziły m.in., że „próbując odróżnić białą wyższość od białego nacjonalizmu i białego separatyzmu, Facebook ignoruje stulecia historii, precedensy prawne i opinie ekspertów, które dowodzą, że biały nacjonalizm i biały separatyzm są białą supremacją”

Wraz ze wzrostem liczby ruchów populistycznych na całym świecie, firmy technologiczne z niechęcią reagują na podobne treści, obawiając się zarzutów o cenzurę.

Społeczeństwo
Niemcy: Ostatnie Pokolenie zmienia nazwę. „Blokady na drogach nie są już naszym celem”
Społeczeństwo
Finlandia: Obywatele chcą, by ich kraj mógł używać min przeciwpiechotnych
Społeczeństwo
Turyści trafili do szpitala na Fidżi. Minister zapewnia, że alkohol w kurorcie nie był skażony
Społeczeństwo
Złapali zabójcę generała Kiriłłowa. To fatalna wiadomość dla milionów imigrantów w Rosji
Społeczeństwo
Podcast „Rzecz w tym”. Anas Adi: Syria będzie krajem demokratycznym i tolerancyjnym
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10