Minister rodziny Marlena Maląg: Przygotowujemy się do wypowiedzenia konwencji stambulskiej

Polska przygotowuje się do wypowiedzenia konwencji stambulskiej - zapowiedziała Marlena Maląg, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

Aktualizacja: 17.07.2020 23:20 Publikacja: 17.07.2020 17:27

Marlena Maląg

Marlena Maląg

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

qm

- Zastrzeżenia do konwencji zostały przez Polskę złożone. Mamy teraz czas, tak naprawdę ustawowy, do końca roku, na wyrażanie swojego stanowiska. Będziemy pracowali razem z resortem sprawiedliwości i Ministerstwem Spraw Zagranicznych, aby przede wszystkim przygotować ustawę i podjąć stosowne kroki do pewnych zmian, które koniecznie powinny być wprowadzone - powiedziała Marlena Maląg, zapytana w TV Trwam o konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, tzw. konwencji stambulskiej.

Gdy prowadzący rozmowę dopytał, czy konwencja stambulska zostanie przez Polskę wypowiedziana, minister rodziny, pracy i polityki społecznej odpowiedziała: „Polska przede wszystkim przygotowuje się do zmian, bo już oprotestowaliśmy, wyraziliśmy swoje stanowisko i przygotowujemy się przede wszystkim do wypowiedzenia, kiedy to zostanie już skonsultowane właśnie z Ministerstwem Sprawiedliwości”.

- Dzisiaj (w czwartek - red.) nawet na ten temat w resorcie rozmawialiśmy. Czekamy właśnie na propozycję, która z resortów wypłynie i ten kierunek zostanie przedstawiony na rządzie i następnie ustawa zostanie przekazana do parlamentu - zapowiedziała Maląg.

Wcześniej wypowiedzenie konwencji zapowiadał wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. „Konwencja stambulska mówi o religii, jako przyczynie przemocy wobec kobiet. Chcemy wypowiedzieć ten genderowski bełkot ratyfikowany przez PO i PSL” - pisał na Twitterze w maju.

W czwartek Chrześcijański Kongres Społeczny Marka Jurka oraz Instytut Ordo Iuris zapowiedzieli zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Jego celem jest m.in. wypowiedzenie  konwencji stambulskiej.

W 2017 roku Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, odpowiadając na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie pracuje nad wypowiedzeniem konwencji, podpisanej w 2012 roku i ratyfikowanej w 2015. W ocenie RPO wejście w życie konwencji stambulskiej było „kamieniem milowym w zapewnieniu ochrony fundamentalnych praw i wolności kobiet doświadczających przemocy ze względu na płeć”.

Polityka
Będzie tylko jedna debata wszystkich kandydatów na prezydenta
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Polityka
Były premier Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu
Polityka
Sikorski ostrzega Donalda Trumpa: To jest już inny Putin
Polityka
Polityk bez tytułu magistra – błąd, kłamstwo czy brak kontroli?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
Andrzej Gut-Mostowy: Deportacje z USA? Trzeba uszanować, że Ameryka chce zrobić porządek z tą sprawą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego