Zespół badawczy z Uniwersytetu w Kioto wstrzyknął w mózg 50-letniego pacjenta indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS).
Czytaj także: Dlaczego jesteśmy bezradni wobec parkinsona
Aktualizacja: 09.11.2018 10:53 Publikacja: 09.11.2018 10:53
Foto: AdobeStock
Zespół badawczy z Uniwersytetu w Kioto wstrzyknął w mózg 50-letniego pacjenta indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS).
Czytaj także: Dlaczego jesteśmy bezradni wobec parkinsona
Po operacji, którą wykonano w zeszłym miesiącu, stan mężczyzny był stabilny. Teraz pacjent monitorowany będzie przez dwa lata - poinformował uniwersytet.
Naukowcy wstrzyknęli 2,4 miliona komórek iPS w lewą półkulę mózgu pacjenta. Operacja ta trwała około trzech godzin. Naukowcy podkreślają, że jeśli w ciągu najbliższych sześciu miesięcy nie zaobserwują żadnych problemów, wszczepią kolejne 2,4 miliona komórek w półkulę prawą.
Pobrane od zdrowych dawców komórki iPS rozwinęły się w prekursory komórek mózgowych produkujących dopaminę, które nie są obecne u osób z chorobą Parkinsona.
W lipcu uniwersytet ogłosił, że przeprowadzi taką operację na siedmiu osobach w wieku od 50 do 69 lat. Jest to pierwsze wszczepienie komórek macierzystych do mózgu w celu wyleczenia choroby Parkinsona. - Doceniam pacjentów, którzy wzięli udział w procesie za odwagę i determinację - powiedział profesor Jun Takahashi z Uniwersytetu w Kioto.
Choroba Parkinsona to choroba zwyrodnieniowa ośrodkowego układu nerwowego. Jej objawy pojawiają się w następstwie zmian w komórkach nerwowych głównie w istocie czarnej (części śródmózgowia). W efekcie zaburzeń pojawiają się niedobory dopaminy. Przyczyny jej występowania nie są do końca poznane, jednak przypuszcza się, że duża część z nich to czynniki genetyczne. Choroba Parkinsona kojarzy się głównie z charakterystycznym drżeniem dłoni. Pojawia się "samoistnie", postępuje powoli i sama w sobie nie jest śmiertelna, ale silnie wpływa na jakość życia. Bardzo istotne jest, aby chorobę tę rozpoznać jak najwcześniej, gdyż można wtedy szybko podjąć leczenie i opanować jej objawy. Według badań Fundacji Choroby Parkinsona, na całym świecie choruje na nią około 10 milionów ludzi.
Wcześniej podobne badania przeprowadzono na małpach.
W ubiegłym tygodniu badacze zapowiedzieli, że stan zdrowia naczelnych, wykazujących symptomy choroby Parkinsona, po wszczepieniu komórek iPS do mózgu wykazywał znaczną poprawę. Potwierdzili, że komórki iPS nie zmieniały się w guzy w ciągu dwóch lat po implantacji.
Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste, czyli komórki iPS, to typ pluripotencjalnych komórek macierzystych, które zostały sztucznie uzyskane z niepluripotentnych komórek (przeważnie komórek somatycznych dorosłego człowieka) przez wymuszenie ekspresji odpowiednich genów w tych komórkach.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: channelnewsasia.com
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Naukowcy odkryli życie na pustyni Atakama, uchodzącej za najbardziej „niegościnne” miejsce na Ziemi. Wykorzystali do tego nowatorską technikę separacji DNA, która może okazać się pomocna podczas badań prowadzonych w innych ekstremalnych środowiskach.
Już wkrótce przed nami wyjątkowa pełnia, w czasie której będzie można zobaczyć ostatni w tym roku superksiężyc zwany Księżycem Bobrów lub Mroźnym Księżycem. Jego obserwacja możliwa będzie bez użycia specjalistycznego sprzętu.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty. Interesować powinni się nim również synowie i bracia kobiet chorujących na raka piersi i jajnika – wynika z badań naukowych.
Uosobienie brytyjskiego czaru i twarz wielu komedii romantycznych jako diaboliczny psychopata? Taka transgresja nie zawsze wychodzi, ale twórcy „Heretica” potrafią pożenić urok Hugh Granta z mrokiem mordercy.
Mówią, że rolnictwo to ciężki kawałek chleba. „Farming Simulator 25” temu przeczy.
Jan Polkowski pokazuje człowieka uwikłanego w historię przejeżdżającą po nim walcem.
Bon senioralny ma pomóc aktywnym zawodowo rodzinom osób powyżej 75. roku życia w zapewnieniu im właściwej opieki. W całym kraju trwają konsultacje publiczne w sprawie projektu wprowadzającej go ustawy.
Historia zapłodnienia in vitro to trudny temat, ale Netflix zrealizował go w przystępny i lekki sposób.
Wśród twórców filmowych cenię zwłaszcza Tima Burtona. Jego niedawny powrót do „Soku z żuka”, czyli „Beetlejuice, Beetlejuice”, zrobił na mnie ogromne wrażenie.
Paweł Sołtys idzie przez Warszawę, a przez Pawła Sołtysa idą całe światy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas