Zhong Zhong i Hua Hua to dwa identyczne makaki. Urodziły się one osiem i sześć tygodni temu. Są pierwszymi sklonowanymi, w pełni rozwiniętymi małpami.
Aktualizacja: 25.01.2018 12:31 Publikacja: 25.01.2018 12:31
4 zdjęcia
ZobaczFoto: AFP
Zhong Zhong i Hua Hua to dwa identyczne makaki. Urodziły się one osiem i sześć tygodni temu. Są pierwszymi sklonowanymi, w pełni rozwiniętymi małpami.
Klony powstały dzięki komórkom płodowym hodowanym w szalce Petriego. Są one identycznymi bliźniakami i dzielą dokładnie to samo DNA z małpą, która je dostarczyła. Oba makaki narodziły się w Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju.
Jak zaznaczał dyrektor Instytutu Neurologii Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju Poo Muming, naukowcy nie myśleli nigdy o klonowaniu ludzi. - Naszym celem jest rozwój wiedzy w dziedzinie badań nad ludzkimi chorobami - powiedział. - Klonowanie małp przyczyni się do rozwoju wiedzy o mózgu - dodał i podkreślił, że eksperyment nie ma związku z klonowaniem ludzi.
Mimo, że wcześniej udało się już sklonować 24 gatunki, w tym owcę, świnię, kota, psa oraz konia, naukowcy twierdzą, że jest to dokonanie zupełnie innej rangi. - Powodem, dla którego przełamaliśmy tę barierę, jest wytwarzanie modeli zwierzęcych przydatnych w medycynie. Nie mamy jednak zamiaru stosować tej metody u ludzi - podkreślił Poo Muming.
Z technicznego punktu widzenia, nie są to pierwsze sklonowane małpy. W roku 1999 naukowcom udało się zduplikować embriony makaka. Efektem tego stały się identyczne bliźnięta. Były to jednak sklonowane embriony, a nie w pełni rozwinięte małpy, jak w tym przypadku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: newsweek.com, TVN24
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
Biologom udało się szczegółowo udokumentować strategię polowania orek na rekina wielorybiego. Na zdjęciach i nagraniach została utrwalona taktyka stada wymierzona w „największą rybę na świecie”.
Podczas lotu nad Grenlandią i testów radaru UAVSAR naukowcom udało się uchwycić Camp Century – opuszczone „miasto pod lodem” stworzone przez armię USA w czasie Zimnej Wojny. – Dzięki nowym danym poszczególne struktury w tajemniczym mieście są widoczne w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano” – komentuje Chad Greene naukowiec z NASA specjalizujący się w badaniu kriosfery, czyli powłoki lodowej Ziemi.
Naukowcy regularnie badają jak picie kawy wpływa ona na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzeli się dokładniej, jak oddziałuje ona na mikrobiom jelitowy człowieka.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Od dekad północny biegun magnetyczny Ziemi stale przesuwa się w kierunku Rosji. Ok. 30 lat temu proces ten przyspieszył. Zmiany były tak znaczące, że w 2019 r. ogłoszono nowy Światowy model magnetyczny (World Magnetic Model - WMM). Ponieważ biegun cały czas się przesuwa, wkrótce ma być wprowadzona kolejna aktualizacja – przypomina Newsweek.com. Przesuwanie się bieguna i zmiana WMM to coś znaczenie więcej niż naukowa ciekawostki. Wpływają one na pracę wszystkich systemów nawigacyjnych. Również tych, które każdy z nas ma w swoim smartfonie.
Na podstawie nowego badania norwescy naukowcy ustalili, że zaburzenia hormonalne w połączeniu z otyłością u kobiet mogą w negatywny sposób odbić się na zdrowiu ich dzieci. Dotyczy to zarówno parametrów ciała noworodka, jak i dalszego rozwoju dziecka.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
W onkologii dziecięcej walczymy o życie i zdrowie, ale też o nadzieję dla dzieci i ich rodziców. To uczy innego spojrzenia na życie – mówi prof. Anna Raciborska, szefowa Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas