Lepsze prognozy dla strefy euro. Spadek może być mniejszy

Gospodarka krajów strefy euro może w tym roku zmaleć mniej od przewidywań EBC, a odrodzenie może też być szybsze — wynika z ankiety zawodowych prognostyków tego banku.

Aktualizacja: 18.07.2020 18:16 Publikacja: 18.07.2020 18:08

Lepsze prognozy dla strefy euro. Spadek może być mniejszy

Foto: Bloomberg

W cokwartalnej ankiecie (Survey of Professional Forecasters SPF) specjaliści banku zbierają dane o spodziewanej inflacji, realnym wzroście PKB i bezrobociu w różnych okresach, od roku do kilku lat. W opublikowanej teraz przewidują spadek o 8,3 proc. w bieżącym roku, większy niż 5,5 proc. z maja, ale łagodniejszy od prognozy pracowników EBC zakładającej 8,7 proc. W przyszłym roku SPF przewiduje wzrost o 5,7 proc., pracownicy EBC wymienili w czerwcu liczbę 5,2 proc.

Wprawdzie strefa euro odczuła największą recesję od pokoleń, ale najnowsze dane sugerują, że dolny punkt przegięcia w gospodarce nastąpił w kwietniu albo w maju i już trwa odrodzenie, nawet jeśli jest urywane, nierówne i narażone na wpadki — pisze Reuter.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Dane gospodarcze
Stopy procentowe bez zmian. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Ekonomiści nie mają wątpliwości ws. stóp procentowych
Dane gospodarcze
Wzrost gospodarczy w UE i strefie euro w górę, Polska wśród liderów
Dane gospodarcze
Po cięciu stóp procentowych szefowa EBC mówi, czego można się spodziewać w polityce pieniężnej
Materiał Promocyjny
O przyszłości klimatu z ekspertami i biznesem. Przed nami Forum Ekologiczne
Dane gospodarcze
„Średnia krajowa" to nie wszystko. Tyle zarabiają Polacy według nowych danych GUS
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń