Czy PiS jest politycznym samobójcą

Koza została właśnie wyprowadzona z pokoju, ale czy klasa średnia może odetchnąć z ulgą? Czy zablokowanie przez Trybunał Konstytucyjny ustawy, która znosząc tzw. 30-krotność, pozwalała władzy sięgnąć głębiej do kieszeni najbardziej aktywnej części społeczeństwa, zamyka sprawę? Niestety nie.

Publikacja: 14.11.2018 21:00

Czy PiS jest politycznym samobójcą

Foto: Adobe Stock

Kardynalny błąd legislacyjny (brak kworum), którego TK dopatrzył się przy uchwalaniu ustawy w Senacie, da się przecież bez trudu naprawić. Wystarczy, że rządząca formacja skieruje po raz kolejny identyczną ustawę do Sejmu i – inaczej niż zwykle – zadba, by jej uchwalenie odbyło się zgodnie z regułami sztuki.

I tu się pojawia tytułowe pytanie: czy PiS jest politycznym samobójcą? Czy w przededniu wyborów europejskich (wiosna) i parlamentarnych (jesień 2019) stać go na pogłębianie podziałów społecznych i narażanie się na gniew sporej grupy 350 tys. podatników, których dotknęłaby podwyżka daniny na ZUS? Ponad 5 mld zł rocznie wpływów do kasy państwa kusi pewnie każdego polityka lubiącego dzielić cudze pieniądze, ale arytmetyka polityczna każe tę pokusę zdusić w zarodku. Klęska PiS w wyborach samorządowych w miastach dużych i średnich to mocny sygnał ostrzegawczy. Do przedłużenia rządów o kolejne cztery lata dobrej zmianie twardy elektorat nie wystarczy, trzeba wyjść naprzeciw umiarkowanemu elektoratowi miejskiemu. I ciułać procenty poparcia.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Opinie Ekonomiczne
Żeby się chciało pracować, tak jak się nie chce
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Jak przekuć polskie innowacje na pieniądze
Opinie Ekonomiczne
Dlaczego warto pomagać innym, czyli czego zabrakło w exposé ministra Sikorskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Ekonomiczne
Leszek Pacholski: Interesy ludzi nauki nie uwzględniają potrzeb polskiej gospodarki