Gdy wraca rywalizacja mocarstw, powinniśmy mówić już nie o końcu historii, ale o jej spektakularnym wznowieniu – i to w wyjątkowo brutalnym stylu. Globalni gracze przerzucają się groźbami i sankcjami, a zwykli ludzie płacą wysoką cenę za powrót do siłowej polityki.
W przypadku ataku na Polskę po miesiącu Wojsko Polskie może stracić zdolności do prowadzenia operacji - ocenił gen. Leon Komornicki. W rozmowie z RMF FM były zastępca szefa Sztabu Generalnego ostrzegł też przed kryzysem w Sojuszu Północnoatlantyckim. - Rosjanie przetestują NATO, uderzając na kraje nadbałtyckie. I to może nastąpić już na początku przyszłego roku - prognozował.
Polski Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, opracowany przez konsorcjum pod przewodnictwem Huty Stalowa Wola, wchodzi do seryjnej produkcji po dekadzie prac rozwojowych. Podpisanie umowy na dostawę pierwszych pojazdów seryjnych to początek zastępowania przestarzałych BWP-1 w polskiej armii i znaczący krok w budowie nowoczesnych sił zbrojnych.
W połowie roku w rosyjskich sklepach z aplikacjami pojawi się nowa wersja „suwerennej” platformy cyfrowej Max na iOS i Androida, reklamowana jako „zabójca” WhatsAppa. Tworzy ją zgodnie z wymaganiami Kremla firma syna jednego z najbliższych ludzi Władimira Putina.
Żona szefa Pentagonu Pete'a Hegsetha, Jennifer Hegseth, uczestniczyła w spotkaniach z zagranicznymi przedstawicielami sił zbrojnych, podczas których omawiano poufne informacje - informuje „Wall Street Journal”, powołując się na swoje źródła.
W wielu regionach Rosji zgłoszono przypadki choroby, wywoływanej przez niezidentyfikowany dotąd wirus. Władze sanitarne nie ujawniły liczby przypadków ani hospitalizacji, ale wiadomo, że nie są to przypadki odosobnione - pisze dziennik "Helsinki Times".
Polskie przedsiębiorstwa transportowe od lat są siłą napędową europejskiego rynku przewozów, odpowiadając za około 20% całego wolumenu.
Ani Kanada, ani Panama, ani nawet Grenlandia nie chcą stać się 51. stanem USA. Trump tego nie może zrozumieć. Ale nic straconego. Jest jeszcze Polska!
Wejście Sławomira Mentzena do drugiej tury wyborów prezydenckich kosztem kandydata popieranego przez PiS Karola Nawrockiego może stać się katalizatorem konsolidacji całego obozu prawicy, a jednocześnie egzystencjalnym zagrożeniem dla Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska.
Sławomir Mentzen unika pytań dziennikarzy, a gdy już musi się z nimi skonfrontować, to mówi rzeczy, z których potem się trzeba tłumaczyć. Tak jest i tym razem. Tylko poglądy kandydata Konfederacji na prezydenta nie powinny nikogo zaskakiwać. Warto je zgłębić.
Donald Trump „się zakiwał”. Ciągła zmiana polityki handlowej miała wytrącić z równowagi partnerów USA. Ale spowodowała chaos w samych Stanach Zjednoczonych. I widmo recesji.
W Sopocie – po raz pierwszy w Polsce – odbyło się najważniejsze spotkanie europejskiej branży półprzewodnikowej. Konferencję zdominował temat wpływu sztucznej inteligencji na niemal wszystkie dziedziny życia.
Invest in Pomerania na co dzień pomaga inwestorom realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu.
Za zbudowaniem Doliny Krzemowej w Saksonii stoją cztery klucze do sukcesu – mówi Thomas Kralinski, sekretarz stanu i szef gabinetu Saksońskiego Ministerstwa Gospodarki, Pracy, Energii i Ochrony Klimatu.
Pomorze w najbliższych latach będzie dysponować potencjałem w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, który zbuduje przewagę nie tylko regionu, ale także tej części Europy. To właśnie tu powstanie elektrownia jądrowa i morskie farmy wiatrowe
Polska ma szczególne zasoby i wiedzę, które można wykorzystać w całej Europie, tak by skorzystała na tym Wspólnota
Należy w większym stopniu wykorzystywać do współpracy mocne strony Europy, centra kompetencji i know-how, dzięki czemu będziemy mogli szybciej wprowadzać nowe rozwiązania i technologie oraz utrzymać przewagę konkurencyjną
Wsparcie małżonki Urszuli Brzezińskiej-Hołowni, ostre ataki na Sławomira Mentzena i Konfederację, pomysł dodatkowego urlopu dla par planujących dziecko i deklaracje poparcia od PSL – spotkaniem wyborczym w Płocku Szymon Hołownia rozpoczyna walkę o odzyskanie trzeciego miejsca w prezydenckich sondażach.
Mamy do czynienia z niezwykłym odwróceniem ról. W rolę konserwatystów wcieliły się obozy lewicowy i liberalny, widząc w zmianach, które inicjuje Donald Trump zagrożenie dla dotychczasowego ładu światowego.
Na polskim rynku internetowy gigant wdrożył nową funkcjonalność, która całkowicie wywraca do góry nogami sposób wyszukiwania w sieci. Choć Google mówi o sukcesie, to nie wszystkim zmiana przypadła do gustu.
Przedsiębiorców czekają nowe obowiązki. Będą musieli prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów elektronicznie i przesyłać ją fiskusowi. Takie wymogi znajdą się w ustawie o PIT, a minister finansów dostosowuje do nich rozporządzenie określające zasady prowadzenia księgi.
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej przewyższają Europę Zachodnią pod względem liczby firm działających w sektorze cyfrowym, odsetka zatrudnionych w branży teleinformatycznej czy dynamiki eksportu takich usług. To atuty w wyścigu AI.
Pięć organizacji przedsiębiorców tworzących Radę Legislacyjną „Rzeczpospolitej” apeluje o zmiany. Przede wszystkim składka musi mieć górny limit. Nie powinno być tak, że najbardziej przedsiębiorczy płacą nieskończenie duże kwoty.
Symbol wybitnej tradycji muzycznej,
która łączy pokolenia
Nowy rozdział kampanii prezydenckiej, relacje PiS-Konfederacja, kłopoty Sławomira Mentzena, kryzys wokół wiceministra Szejny i „signalgate" – to najważniejsze tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki". Rozmówcy dyskutują tez o znaczeniu deregulacji dla rządu Donalda Tuska.
W tym odcinku rozmawiamy z Marcinem Mortką, twórcą książek fantasy, young adults, powieści przygodowych oraz serii dla dzieci i młodzieży, m.in. przygód wikinga Tappiego oraz drużyny Kociołka. Pytamy pisarza, dlaczego powrócił do historii o przedwojennym okręcie „Grom” i jak mu idzie praca nad survival horrorem „20:32”.
Opracowanie nowych rozwiązań w medycynie to wiele lata pracy i potężne pieniądze. Polskich firm najczęściej na to nie stać.
Podczas polskiej prezydencji w UE liderzy państw europejskich spotykają się nie w Warszawie, lecz w Paryżu czy Londynie. - Te szczyty nie są w formacie czysto unijnym. To nie jest tak, że odbywają się gdzieś unijne szczyty nieformalne - skomentowała w rozmowie z Michałem Kolanką Magdalena Sobkowiak-Czarnecka. Według niej polska prezydencja to od strony politycznej „bardzo dużo sukcesów”.
Stany Zjednoczone wprowadzają nowe cła na samochody z UE, Japonii i Korei. Rada Legislacyjna „Rzeczpospolitej” rozpoczęła debatę nad obniżką składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a Europa planuje wysłać wojska na Ukrainę po zakończeniu wojny. Sankcje kosztowały Rosję 450 miliardów dolarów.
Więcej młodych kobiet deklaruje poparcie dla Konfederacji i Sławomira Mentzena niż dla partii lewicy. Co to mówi o konflikcie damsko-męskim, o którym jeszcze niedawno tak dużo się mówiło? I kim są „faceciki”? W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” dyskutują o tym Estera Flieger i Michał Płociński.
Brak szczepień może doprowadzić do szerokiego powrotu chorób zakaźnych takich jak błonica. - Dotknie to tych osób, które się nie szczepiły i rodzin antyszczepionkowców; to jest pierwsza grupa, która w jakimś procencie w ogóle zniknie z powierzchni Ziemi - ostrzega w podcaście „Rzecz o Zdrowiu” prof. Krzysztof Simon.
- Pierwszy raz w III RP mamy sytuację całkowicie drastyczną. Polskie państwo upada, jest dewastowane sądownictwo, atakowani są sędziowie, jest dewastowane polskie państwo. Mobilizujemy się, żeby wygrać wybory i żeby Karol Nawrocki został prezydentem - mówi poseł PiS Janusz Kowalski, były wiceminister aktywów państwowych i były wiceminister rolnictwa. Jego zdaniem „to pierwszy etap do tego, żeby ten rząd upadł”.
– Trochę się nim rozczarowałem, ale zobaczymy, co z tego wyjdzie – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Janusz Korwin-Mikke, były poseł i były polityk Konfederacji, pytany o kandydata Konfederacji na prezydenta, Sławomira Mentzena.
Trzeba docenić próbę usprawnienia tzw. postępowań frankowych, które korkują sądy. Nie powinno się to jednak odbywać kosztem obywateli – mówi Karolina Pilawska, adwokat.
W Polsce jak na razie obowiązuje jedna strefa czystego transportu. Po ośmiu miesiącach od jej wprowadzenia w Warszawie nie ukarano żadnego kierowcy, który nielegalnie się po niej poruszał. Jest to efekt niewystarczającej liczby sprzętu do weryfikacji aut. Ratusz pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas