Wojna handlowa, jaką wywołał prezydent USA, może zrodzić zupełnie nowy układ geopolityczny, w którego centrum nie będzie już Ameryka. Biały Dom nic na to nie poradzi.
Najpóźniej w sierpniu Wojsko Polskie otrzyma kolejnych kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji 155 mm. To kolejna transza dostaw z Korei Południowej.
Kancelaria Premiera na polecenie Donalda Tuska ma rzutem na taśmę przygotować w Warszawie uroczystości z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego – ustaliła „Rzeczpospolita”. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przygotowania na poważnie ruszyły na mniej niż miesiąc przed rocznicą.
- W takiej sytuacji budżetowej, jaką mamy, nie powinniśmy obniżać podatków. No niestety - powiedział Marek Belka, pytany o możliwość podniesienia kwoty wolnej od podatku, co przed wyborami obiecywał obóz Donalda Tuska. W rozmowie z TVN24 były premier zwrócił uwagę na bardzo wysoki koszt obsługi długu publicznego w Polsce.
- To nie jest wycofanie wojsk - oświadczył prezydent Andrzej Duda w czasie konferencji prasowej w Tallinie. W ten sposób prezydent skomentował informację o przeniesieniu żołnierzy z USA z rejonu Jasionki w inne części Polski.
978 tys. widzów w Polsce zobaczyło w pierwszy weekend wyświetlania w kinach „Minecraft: Film” o świecie popularnej gry komputerowej. To rekord. Pomogła gigantyczna dystrybucja.
Unia już wie, że nie tylko będzie musiała sama bronić Ukrainy przed Rosją, ale i zapewnić własne bezpieczeństwo bez Stanów. Paradoksalnie Waszyngton i Moskwa wyhodowali w ten sposób potężnego rywala: federalną Europę.
PiS i sztab Karola Nawrockiego eskalują wojnę kulturową, strasząc migracją i adopcją dzieci przez pary jednopłciowe. Pośrednio to dowód na skuteczność dotychczasowej strategii Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska.
W najbliższą sobotę 12 kwietnia PiS wzywa do „marszu patriotów” w 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego i 500-lecie hołdu pruskiego, faktycznie zaś dla mobilizacji zwolenników przed pierwszą turą wyborów prezydenckich.
Ostatnie kilka tygodni skupiło uwagę mediów na rywalizacji na prawicy, czyli między Karolem Nawrockim a Sławomirem Mentzenem. Tymczasem równie istotne starcie toczy się na lewicy – z konsekwencjami już na przyszłe wybory.
Białoruskie i rosyjskie służby aktywnie działają w Polsce – mówi Anna Dyner, analityczka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych specjalizująca się w bezpieczeństwie.
Amerykańskie taryfy celne dla aut i części będą słono kosztowały Niemców: prawie 7,7 mld dol. – wylicza Dun & Bradstreet. Słowacka motoryzacja straci na cłach Donalda Trumpa 1,6 mld dol., a węgierska 518 mln dol.
Rano plaża, wycieczka w góry albo zwiedzanie, po południu praca na laptopie i służbowe obowiązki, czyli możliwość podróżowania bez wykorzystania urlopu. Kto by nie chciał takiego połączenia?
Po tym, jak prezes NBP zmienił swoją retorykę, pojawiła się szansa na szybsze obniżki stóp procentowych w Polsce. To dobra informacja dla klientów banków, choć nie dla wszystkich.
Komisja kodyfikacyjna chce usunąć ograniczenia w podnoszeniu zarzutu potrącenia. Zgłoszenie wierzytelności do potrącenia nie będzie już darmowe, by zapobiec obstrukcji procesowej.
Łączymy głos biznesu w działaniach o lepsze prawo
Czy kampania prezydencka 2025 roku zaskakuje, czy raczej toczy się według dobrze znanych reguł? Dlaczego zabrakło w niej nowych twarzy? W najnowszym odcinku podcastu „Pałac Prezydencki” Michał Kolanko rozmawia z Krzysztofem Łapińskim, byłym rzecznikiem prezydenta Andrzeja Dudy.
Donald Trump ponownie wstrząsnął światową gospodarką. Jego decyzja o nałożeniu wysokich ceł na większość krajów doprowadziła do gwałtownych wyprzedaży na globalnych rynkach finansowych. Czy to początek nowej wojny handlowej? Jakie będą konsekwencje dla inwestorów, gospodarki USA i reszty świata? O tej sytuacji Marzena Tabor-Olszewska rozmawia z Cezarym Szymankiem, zastępcą redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i redaktorem naczelnym "Parkietu".
Chiny odpowiadają na cła Trumpa, przedsiębiorcy w Polsce mogą liczyć na niższą składkę zdrowotną, a OPEC+ niespodziewanie zwiększa produkcję ropy, co wpływa na globalne ceny paliw.
- Rafał Trzaskowski powtarza kampanię, która dwukrotnie dała mu zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Warszawie. To spokojna i stabilna kampania, na której trudno się przewrócić - mówi w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem dziennikarka „Newsweeka” i Onetu Dominika Długosz.
- SLD to czas przeszły, ponieważ Włodzimierz Czarzasty go zlikwidował. To są ludzie bezideowi. Gdy w sposób skandaliczny doszło do obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, powinni wyjść z koalicji, co nie oznacza, że nie popierać wszystkich ustaleń koalicyjnych. Bardziej cenią stołki niż idee - mówi kandydatka na prezydenta Joanna Senyszyn.
Zasiedzenie nieruchomości, utrudniona eksmisja to jedne z głównych problemów wynajmujących. Umowa najmu okazjonalnego daje realną ochronę przed nieuczciwymi najemcami.
Nie mówmy, że się starzejemy, starość zostawmy medykom. Kobiety powinny myśleć, że po prostu dorastają do nowych wyzwań. Ja dopiero po 60-tce zaczęłam żyć pełnią życia - przekonuje wokalistka jazzowa Urszula Dudziak.
- W marcu inflacja cen żywności wyniosła 6,7 proc, to jest nadal dość silny wzrost, szczególnie, że cel inflacyjny to 2,5 proc. – mówi Jakub Olipra, starszy ekonomista w banku Credit Agricole, w rozmowie o cenach żywności przed Wielkanocą – w programie Magazyn o Biznesie.
Czy głośny spór Joanny Kuciel-Frydryszak z Wydawnictwem Marginesy o wyższe wynagrodzenie za bestsellerowe Chłopki może przyczynić się do systemowej poprawy warunków pracy pisarzy?
W sprawie produkcji leków krytycznych w Polsce potrzebna jest decyzja polityczna – podkreśla w podcaście „Rzecz o Zdrowiu” Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektorka ds. relacji zewnętrznych w Polpharma SA i wiceprezeska Krajowych Producentów Leków. W rozmowie z „Rz” zwraca uwagę na konieczność skoordynowania wysiłków na rzecz bezpieczeństwa lekowego kraju.
Muzeum The National Gallery w Londynie organizuje wyjątkową loterię. Jeden szczęśliwiec będzie mógł przenocować w galerii w otoczeniu słynnych dzieł sztuki. Organizatorzy mogą spodziewać się rekordowej liczby zgłoszeń, bo w National Gallery można oglądać dzieła m.in. Leonarda, Moneta, Tycjana czy Rubensa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas