Boom na wsparcie dla zwalnianych

Na świecie i w Polsce szybko rośnie w tym roku popyt firm na programy outplacementu, które mają pomóc zwalnianym pracownikom odnaleźć się na rynku pracy, a przy okazji chronić dobry wizerunek pracodawcy.

Publikacja: 14.09.2023 03:00

W rejestrach urzędów pracy do prawie 241 tys. wzrosła na koniec lipca liczba bezrobotnych zwolnionyc

W rejestrach urzędów pracy do prawie 241 tys. wzrosła na koniec lipca liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących pracodawcy

Foto: Adobe Stock

W rejestrach urzędów pracy do prawie 241 tys. wzrosła na koniec lipca liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących pracodawcy, w tym osób, które rozstały się z pracodawcą w ramach zwolnień grupowych – wynika z danych GUS, według których takich osób było w tym roku o 6 tys. mniej niż po siedmiu miesiącach 2022 r.

To potwierdza, że pomimo widocznego w wielu branżach pogorszenia koniunktury firmy niechętnie rozstają się z pracownikami i wolą ich „chomikować”, czekając na ożywienie. Częściej też – jeśli już podejmą decyzję o takich rozstaniach – inwestują w programy outplacementu, czyli profesjonalnego wsparcia dla zwalnianych osób.

Pozostało 90% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Rynek pracy
Szukasz pracy? To lepiej przygotuj się na dłuższą rekrutację
Rynek pracy
Trudniej o zmianę pracy. W tych branżach proces rekrutacji znacznie się wydłużył
Rynek pracy
Pracuje więcej osób powyżej 55. roku życia, choć przeszkody nie znikają
Rynek pracy
Będą podwyżki i nowe miejsca pracy. Coraz wiekszy optymizm firm
Rynek pracy
Miliony Polaków pracują na umowie zlecenia. W jakich branżach jest ich najwięcej?