Pracownik niepełnosprawny nie zawsze ma więcej przerw

Tylko w dniu, gdy osoba niepełnosprawna pracuje co najmniej sześć godzin, może korzystać z przerwy śniadaniowej. Druga – na gimnastykę czy wypoczynek – przysługuje jej zawsze.

Publikacja: 21.12.2023 02:00

Pracownik niepełnosprawny nie zawsze ma więcej przerw

Foto: Adobe Stock

- Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na pół etatu. Czy może mieć nierównomierny rozkład czasu pracy, tzn. w niektóre dni pracować po 8 godzin, niekiedy 4 godziny, mając więcej dni wolnych (praca poniedziałek – piątek w systemie podstawowym; w tygodniu miałby maksymalnie 20 godzin pracy)? Czy w tej sytuacji pracownik ma prawo do jednej, czy dwóch przerw w pracy? – pyta czytelniczka.

Pracownik o lekkim stopniu niepełnosprawności zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy może mieć planowaną pracę do ośmiu godzin na dobę. Z przepisów nie wynika, by maksymalna dobowa liczba godzin pracy była obniżana stosownie do wymiaru jej etatu. Każdy pracownik niepełnosprawny, bez względu na wymiar czasu pracy i rozkład czasu pracy, ma prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Nie w każdym jednak dniu przysługiwać mu będzie druga przerwa 15-minutowa („kodeksowa”).

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt