Ekumenicznie o ekologii

„Ekologia integralna jako nowa droga do pojednania” – pod takim hasłem na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach odbyła się pod patronatem papieża Franciszka, patriarchy Konstantynopola Bartłomieja i arcybiskupa Canterbury Justina Welby konferencja interdyscyplinarna.

Aktualizacja: 12.09.2016 12:39 Publikacja: 12.09.2016 12:33

Ekumenicznie o ekologii

Foto: materiały prasowe

W konferencji wzięli udział m.in. prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Chrześcijańskiej Nauki Społecznej (Association Internationale pour l’Enseignement Social Chrétien – AIESC), współorganizatora spotkania, Paweł Dembiński; Bohdan Cywiński, ks. Prof. Piotr Mazurkiewicz  z UKSW oraz dominikanin Piotr Krzysztofiak.

Uczestnicy podczas dyskusji wielokrotnie podkreślali, że problemów ekologicznych nie da się rozwiązać bez uwzględnienia szerszego kontekstu. Paweł Dembinski, prezydent AIESC, tłumaczył, że droga ekologii integralnej zaprasza do wyjścia „poza ekologię, a zwłaszcza poza utylitarystyczny materializm”. Ks. profesor Chrysostome Nassis, z Uniwersytetu Arystotelesa, dodał, że trzeba koniecznie wyjść „poza slogany” w dziedzinie ekologii. Z kolei profesor Christos Tsironis dostrzegł w ekologii integralnej „odpowiedź dynamiczną i wielowymiarową, pełną współczucia i odpowiedzialności, na krzyk ziemi i na krzyk ubogich”.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący