W ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o 51,7 proc.
Odpis od podatku na dzieci, odliczenie od dochodu darowizn, wydatków na termomodernizację domu czy rehabilitację – podatnicy mają sporo możliwości zmniejszenia swojego rocznego PIT.
Uchylony ma być przepis o przeprosinach w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
We wtorek przed Sądem Rejonowym w Olsztynie zakończył się proces Pawła K., adwokata oskarżonego o spowodowanie śmiertelnego wypadku. To on mówił, że ofiary jechały „trumnami na kołach”.
Mniej biurokracji w sprawach kadrowych i budowlanych, a także na rynku kapitałowym – to kolejne propozycje zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski.
Pytanie na egzaminie radcowskim dotyczyło prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i to po... cmentarnych alejkach. Natomiast kandydaci na adwokatów mierzyli się z kazusem dotyczącym kierowania bez uprawnień, zastraszania świadka i szkody na mieniu.
Reforma prokuratury jest niezbędna. To kompetentni i zmotywowani (także finansowo) prokuratorzy wyższych szczebli powinni przejąć główny ciężar prowadzenia skomplikowanych śledztw. Należy jednak zadbać o ich nieusuwalność - pisze Jacek Bilewicz, zastępca prokuratora generalnego.
Nie mylmy aresztu dla niesubordynowanego świadka z karą za przyłożenie ręki do zdemolowania wymiaru sprawiedliwości i łamania konstytucji. To dwa zupełnie inne porządki. Choć niektórzy zdają się je mieszać.
Czy głośny spór Joanny Kuciel-Frydryszak z Wydawnictwem Marginesy o wyższe wynagrodzenie za bestsellerowe "Chłopki" może przyczynić się do systemowego polepszenia warunków pracy pisarzy?
Typowa retoryka, „bo Unia każe”, używana jest przy tłumaczeniu wielu niełatwych decyzji legislacyjnych związanych z wymaganiami unijnymi.
Nie jest tak, że prawo unijne przewiduje rozwiązanie „domyślne”, które rozstrzyga kwestię dostępu wykonawców z państwa trzeciego w przypadku braku decyzji zamawiającego.
Nowe prawo azylowe, choć budzi kontrowersje, jest próbą równoważenia ochrony państwa z poszanowaniem humanizmu. Demokracja pokazuje swoją siłę poprzez zdolność do adaptacji, nie tracąc wartości.
W obliczu wyzwań geopolitycznych jakie stoją przed polską gospodarką, istnieje konieczność uchwalenia w trybie pilnym specustawy, która tą kooperację pomiędzy państwem a podmiotami cywilnymi ureguluje.
W latach 2045–2050 na rynek pracy zaczną wchodzić osoby, które rodzą się teraz. A rodzi się ich coraz mniej. Za to na emerytury będą przechodziły roczniki urodzone jeszcze w latach 1980–1990. A wtedy rodziło się po 700 tys. dzieci rocznie. W 2024 roku nieco ponad 200 tys.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydając wyroki w sprawach C-652/22 Kolin i C-266/22 Qingdao Sifang, doprowadził do radykalnej zmiany w praktyce traktowania wykonawców z państw trzecich na rynku zamówień publicznych.
Czasem dopiero tragedia w połączeniu z kampanią wyborczą mogą wymusić zmiany w prawie, które nie budzą większych kontrowersji i nie wymagają napisania ustawy czy kodeksu na nowo.
Zakopane nie miało podstaw prawnych do podjęcia uchwały w sprawie opłaty miejscowej pobieranej od turystów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas