Proces kanonizacyjny księdza Jerzego trawa od 2010 r. Niedawno potwierdził się i został uznany cud, który dokonał się za jego przyczyną we Francji. Według metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza może to oznaczać rychłą kanonizację Popiełuszki, który został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył wówczas abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Dziś z okazji 29. rocznicy śmierci księdza Jerzego w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbędą się specjalne uroczystości. Rozpoczną się one o godz. 16 od modlitwy za ojczyznę, potem będzie program słowno-muzyczny, a o godz. 18 mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Homilię będzie głosił biskup polowy Józef Guzdek.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od maja 1980 r. pracował w parafii św. Stanisława Kostki. Był kapelanem robotników z Huty Warszawa, opiekował się także pracownikami służby zdrowia. Od stycznia 1982 r. w żoliborskim kościele odprawiał co miesiąc msze św. w intencji ojczyzny. Gromadziły one tłumy warszawiaków i działaczy antykomunistycznej opozycji.

Został zamordowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 19 października 1984 roku po wcześniejszym porwaniu w drodze z Bydgoszczy do Warszawy. Jego zmasakrowane ciało oprawcy wrzucili do Wisły z tamy we Włocławku. Ksiądz Jerzy został pochowany 3 listopada 1984 r. przy kościele św. Stanisława Kostki. Szacuje się, że do dziś jego grób odwiedziło ok. 18 mln wiernych z całego świata – wśród nich był m.in. Jan Paweł II.