Aktualizacja: 31.08.2017 07:12 Publikacja: 30.08.2017 20:09
Angela Merkel (na zdjęciu z Fransem Timmermansem) co najmniej dwa razy namawiała, by łagodzić spór z Polską. Teraz jest zdania, że nie da się go już ukryć.
Foto: AFP
Do Brukseli dotarła polska odpowiedź na rekomendacje Komisji Europejskiej dotyczące praworządności, czyli ustaw reformujących sądownictwo w Polsce. To dalszy ciąg procedury zapoczątkowanej 3 stycznia 2016 roku i do lipca tego roku odnoszącej się tylko do Trybunału Konstytucyjnego, a teraz rozszerzonej o przyjęte i planowane ustawy dotyczące sądów powszechnych, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.
Polski rząd początkowo, czyli przez pierwsze miesiące 2016 roku, prowadził dialog z Komisją i stwarzał wrażenie, że gotów jest zmienić swoje postępowanie wobec TK. Niezależnie od poglądu na sam przedmiot sporu nie kwestionował zatem prawa Komisji do zajmowania się tym tematem. Potem jednak wyraźnie zaostrzył stanowisko, nie poszedł na żadne ustępstwa w sprawie TK i zaczął wypominać Komisji, że nie ma prawa zajmować się procedurą praworządności w Polsce i swoim zachowaniem wykracza poza unijne traktaty. Ta retoryka jest coraz częściej obecna w polskiej argumentacji, stała się centralnym punktem odpowiedzi przesłanej w ostatni poniedziałek, ponadto pojawia się też w komentarzach przedstawicieli rządu. Słychać, że KE nie ma uprawnień do zajmowania się praworządnością w państwie członkowskim, bo traktat rezerwuje je dla Rady Europejskiej, czyli przywódców państw UE.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Donald Trump zostanie 20 stycznia zaprzysiężony na 47 prezydenta USA. Ceremonia rozpocznie się ok. 11:30 czasu wschodniego (ET), czyli ok. 17:30 czasu polskiego. Ceremonię zaprzysiężenia będziemy relacjonować na stronie rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja oskarża USA i Wielką Brytanię o doradzanie Ukrainie ataków na infrastrukturę gazociągu Turkish Stream.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosjanie twierdzą, że uszkodzili infrastrukturę naziemną największego podziemnego magazynu gazu na Ukrainie.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Donald Trump zostanie 20 stycznia zaprzysiężony na 47 prezydenta USA. Ceremonia rozpocznie się ok. 11:30 czasu wschodniego (ET), czyli ok. 17:30 czasu polskiego. Ceremonię zaprzysiężenia będziemy relacjonować na stronie rp.pl.
Ten rok chcemy poświęcić na przygotowanie dziesięciu strategii dla dziesięciu rodzajów turystyki – informował na spotkaniu z przedstawicielami branży turystycznej sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys.
Jak czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Finansów, "wszelkie informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej i powielane przez media na temat wprowadzenia nowego obciążenia w postaci podatku od ogrodzeń należy uznać za wprowadzające w błąd".
IPN od dłuższego czasu nie jest w stanie wydać historycznego bestsellera, który nadałby ton debacie publicznej. Miejsce badań, przykładowo nad kryzysami społeczno-politycznymi, zajęła rocznicowa celebra, propaganda historyczna i promocja prezesa Karola Nawrockiego.
Na tę chwilę jesteśmy zadowoleni z reformy finansów samorządów, przyniosła nam ona więcej środków finansowych. Przejście z podatków należnych na udział w dochodzie podatników to zasadnicza zmiana – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Ani Sławomir Mentzen, ani Grzegorz Braun. Uczestnicy sondażu pracowni Opinia24, wykonanego na zlecenie Radia ZET - którzy zadeklarowali głosowanie w wyborach - wskazali nazwisko innego polityka Konfederacji, na którego najchętniej oddaliby swój głos w wyborach prezydenckich.
„Czy Pani/Pana zdaniem Karol Nawrocki ma szansę wygrać wybory prezydenckie?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
MON planuje wydać tylko dziesięć zezwoleń na tworzenie dodatkowych tzw. klas wojskowych w przyszłym roku szkolnym. Choć od kilku lat liczba uczniów w mundurach wzrasta, to resort obrony tłumaczy, że musi urealnić stan oddziałów przysposobienia wojskowego do „potrzeb i niżu demograficznego”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas