„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 17.07.2015 18:06 Publikacja: 16.07.2015 21:00
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
Opracowanie zapisów muzycznych Oskara Kolberga, kalendarium Brunona Schulza, edycja krytyczna rozproszonych oraz niepublikowanych tekstów Czesława Miłosza czy nowe wydanie krytyczne „Króla Ducha" Juliusza Słowackiego – to kilka projektów, które resort nauki zamierza sfinansować z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Wyniki konkursu ogłoszono kilka dni temu.
O granty starało się 520 naukowców, ale pieniądze (ponad 49 mln zł) przydzielono tylko 76 projektom, których celem jest – jak czytamy na stronie internetowej resortu – „upowszechnianie i badanie polskiego dziedzictwa kulturowego".
– Tylko uważne spojrzenie w przeszłość może nauczyć nas czegoś o przyszłości – mówiła po konkursie minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. Dodała, że badanie twórczości wybitnych malarzy, pisarzy czy muzyków wzbogaca „naszą wiedzę i tożsamość, przyczyniając się do rozwoju nauki".
W środowisku naukowców wrze. Powód? Wśród nagrodzonych projektów znalazł się m.in. pomysł wydania „Antologii polskiej literatury queer". Jego realizacja ma kosztować prawie 266 tys. zł.
„Prawo zwracania się o azyl jest dzisiaj wykorzystywane na granicy z Białorusią przez wrogów państwa polskiego” – ostre słowa premiera mają uzasadnić rewolucyjne zmiany dla uchodźców, studentów i pracowników z zagranicy.
W Polsce mieszka niemal 4 mln osób deklarujących się jako członkowie mniejszości seksualnych, a ich liczba rośnie – wynika z międzynarodowego sondażu. To dużo większy odsetek niż w dotychczasowych badaniach, w których społeczność LGBT+ szacowano na połowę mniejszą.
Wśród odznaczonych medalem Virtus et Fraternitas – przyznawanym cudzoziemcom, którzy ratowali w czasie wojny Polaków, a także dbają o miejsca pamięci – są Austriacy, a także bliscy Norwegów, Węgrów i Słowaków.
Analizy naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, że rodzice dzieci z zespołem Downa są zdani sami na siebie.
Ważąca zaledwie osiem kilogramów skrajnie wygłodzona trzyletnia dziewczynka trafiła w bardzo ciężkim stanie do szpitala w Zielonej Górze. Sprawą zajmuje się prokuratura.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Używane przedmioty w ramach prezentów przestają dziwić. Eksperci zauważają, że szczególnie chętnie kupują je przedstawiciele pokolenia Z. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych wśród Europejczyków.
W laboratorium Parku Naukowo-Technologicznego, znajdującym się na terenie Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, doszło do pożaru – podaje TVN Warszawa.
W "Nowennie o czystości kapłanów”, którą arcybiskup Stanisław Gądecki wysłał do księży archidiecezji poznańskiej, zbrodnia pedofilii zestawiana jest z aktami homoseksualnymi oraz z "promowaniem ideologii LGBT".
W Polsce mieszka niemal 4 mln osób deklarujących się jako członkowie mniejszości seksualnych, a ich liczba rośnie – wynika z międzynarodowego sondażu. To dużo większy odsetek niż w dotychczasowych badaniach, w których społeczność LGBT+ szacowano na połowę mniejszą.
Na decyzje zakupowe ma wpływ wiele czynników. Które z nich są decydujące? Temu tematowi poświęcili czas autorzy raportu przygotowanego na zlecenie platformy internetowej Rakuten.
Stołeczna policja zatrzymała czterech Gruzinów, podejrzanych m.in. o dokonanie brutalnych napadów w Warszawie. Dwaj zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani.
Analizy naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, że rodzice dzieci z zespołem Downa są zdani sami na siebie.
Ataki na granicę zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa – to przesłanka, która pozwoli Polsce odmówić statutu uchodźcy, nawet dzieciom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas