Macierewicz wysyła wojsko na Ukrainę

Polscy żołnierze będą szkolili ukraińskich wojskowych m.in. przeciwlotników i strzelców wyborowych.

Aktualizacja: 20.07.2016 11:06 Publikacja: 20.07.2016 10:48

Strzelcy wyborowi w Afganistanie

Strzelcy wyborowi w Afganistanie

Foto: MON

Decyzję o wysłaniu żołnierzy, którzy będą szkolili Ukraińców wydał szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wysłani na wschód żołnierze pochodzą z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Z komunikatu umieszczonego na stronie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wynika, że na Ukrainę jedzie 27 żołnierzy.

„Celem szkolenia jest wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy w osiągnięciu przez ich pododdziały gotowości do prowadzenia działań. Szkolenie prowadzone przez polskich żołnierzy realizowane będzie w ramach Wspólnej Międzynarodowej Grupy Szkoleniowej Ukraina (Joint Multinational Training Group - Ukraine, JMTG-U)". Będzie odbywało się na poligonie w Jaworowie niedaleko Lwowa.

Koordynacją szkolenia zajmują się oficerowie Armii Stanów Zjednoczonych. Z naszych informacji wynika, że ukraińskich żołnierzy dotychczas nie tylko szkolili Amerykanie, ale także Kanadyjczycy i Brytyjczycy, w tym żołnierze wojsk specjalnych.

Szkolenie prowadzone przez polskich żołnierzy rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 24 września 2016 r. „Trzon Grupy stanowią podoficerowie - instruktorzy różnych specjalności wojskowych. Żołnierze będą prowadzić szkolenie strzelców, obsługi moździerzy, armat przeciwlotniczych, granatników i tym podobnych. Szkolenie zakończone zostanie zgrywaniem na szczeblu kompani i batalionu" – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Sześciu żołnierzy tej grupy od czerwca jest już na Ukrainie. Wzięli oni udział w ćwiczeniu pod kryptonimem „Rapid Trident-16".

Przypomnijmy, że w czasie warszawskiego szczytu NATO minister obrony narodowej podpisał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem „Protokół między Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie wprowadzenia zmian do Porozumienia między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o wzajemnych dostawach uzbrojenia, techniki wojskowej i świadczenia usług o charakterze wojskowo-technicznym". Uaktualnione zostały zapisy sporządzonego w Kijowie 10 października 1996 r. porozumienia o współpracy wojskowej.

Z komunikatu MON wynika, że porozumienie zakłada m.in. powołanie grupy roboczej do spraw współpracy wojskowo-technicznej, działającej w ramach Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Gospodarczej. Jednym z celów porozumienia jest też wspieranie na szczeblu rządowym działań zmierzających do nawiązywania i rozwoju współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi przedsiębiorstwami.

Służby
Nowe prawo na granicy. Odmowa azylu za atakowanie funkcjonariuszy i niszczenie zapory
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Służby
Nie będzie kodeksu pracy operacyjnej. Rząd wprowadza obostrzenia dla służb przez rozporządzenia
Służby
Kto nagrywał białoruskich kibiców na meczu w Warszawie? Czy sprawą zajmą się służby?
Służby
Strefa buforowa na granicy z Białorusią zostanie na dłużej
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Służby
Piotr Pogonowski zatrzymany. Został doprowadzony do Sejmu na przesłuchanie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay