"Zwolnienie policjanta jest jak wilczy bilet"

- Jeśli policjant zostaje karnie zwolniony, dostaje rodzaj wilczego biletu i znacznie trudniej będzie mu znaleźć pracę, która będzie dla niego satysfakcjonująca - mówi dr Bogdan Lach, emerytowany psycholog policyjny i kryminalny, wykładowca Uniwersytetu SWPS.

Aktualizacja: 02.03.2018 21:59 Publikacja: 01.03.2018 22:13

Dr Bogdan Lach, emerytowany psycholog policyjny i kryminalny, wykładowca Uniwersytetu SWPS.

Dr Bogdan Lach, emerytowany psycholog policyjny i kryminalny, wykładowca Uniwersytetu SWPS.

Foto: materiały prasowe

Rzeczpospolita: Nowelizacja ustawy o policji zakłada, że funkcjonariusze, którzy zostali niesłusznie wydaleni ze służby, a po latach uniewinnieni w procesach karnych, będą mieć możliwość powrotu do zawodu. Dostaną też od państwa zaległe pensje. Czy takie zadośćuczynienie jest wystarczające?

Bogdan Lach: Pytanie, czy tacy policjanci będą chcieli wrócić. To specyficzny zawód narażony na ciągłe problemy i stres. Nie pomaga to, że żyjemy w dobie ogromnego natłoku obowiązków. Dlatego na niektórych komendach jest mnóstwo wakatów. Funkcjonariusze wykonują często podwójną pracę, mając dużo obowiązków biurokratycznych. To także wpływa na złe relacje z obywatelami. Dochodzi nawet do społecznego piętnowania policjantów. Zwiększa to zniechęcenie do pracy.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Służby
Wymuszona rezygnacja szefowej CBA. „Uwierzyła w nieśmiertelność”
Służby
Kolejne fragmenty rakiety mogą wejść w atmosferę nad Polską. MSWiA podało termin
Służby
Gangi odpuściły przemyt towarów, wolą przerzucać ludzi
Służby
Funkcjonariusze służb mniej podatni na korupcję. Tąpnięcie w statystykach
Służby
Służby wiedziały, że dane z Pegasusa mogą trafić do Izraela