Kaczyński: Jesteśmy atakowani za nic

W pierwszej prasowej rozmowie po zwycięskich wyborach parlamentarnych z 25 października 2015 prezes PiS Jarosław Kaczyński broni decyzji prawicowej koalicji dotyczącej zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Przedstawia jednak również opozycji propozycję kompromisowego zakończenia sporu o skład Trybunału.

Aktualizacja: 17.01.2016 11:23 Publikacja: 16.01.2016 18:52

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Lider partii rządzącej zapowiada, że Polska nie zejdzie z przyjętej drogi i nie ugnie się przed naciskiem Komisji Europejskiej.
Rzeczpospolita: Komisja Europejska wszczęła procedurę przeciwko Polsce w sprawie oskarżeń o łamanie zasad prawa i demokracji. Trudno to uznać za sukces polityki nowego rządu.
Jarosław Kaczyński, prezes PiS, były premier: Decyzja ta jest związana z interesami politycznymi niektórych państw. Generalnie taki stan Polski, jaki był przez ostatnie 8 lat dla wielu sił w Europie jest stanem optymalnym, a wszelka zmiana jest stanem nieoptymalnym. Do tego dochodzi bardzo silny nacisk różnych polskich grup, które mają kontakty europejskie. Ale w najmniejszym stopniu nie ma sensu się tym przejmować, musimy iść swoją drogą i nie możemy ulegać żadnym naciskom. Polska jest suwerennym państwem. Karta Narodów Zjednoczonych i Traktat Europejski to są podstawy naszego działania i tego trzeba się bezwzględnie trzymać. Nikt nie może mieć żadnych złudzeń, że dojdzie do jakiegokolwiek ugięcia się i jakiegokolwiek ustępstw oraz, że nie będziemy mówili głośno o co tutaj tak naprawdę chodzi. Mówienie, że dzisiaj w Polsce demokracja jest zagrożona jest łagodnie mówiąc śmiechu warte. Na 16 samorządów wojewódzkich, a to jest ważna władza, mająca worek z pieniędzmi, 15 jest w rękach opozycji. Nie ma także żadnych ograniczeń w mediach, bo proszę popatrzeć ile razy byliśmy obrażani i krytykowani, a czasami nawet niezapraszani. Nie wiedzę także ograniczeń w Sejmie, w którym opozycja jest traktowana dużo uprzejmiej niż wtedy, kiedy PiS był w opozycji, choćby mi bardzo często wyłączano mikrofon. Jeżeli dziś ktoś się skarży na to co się dzieje w Sejmie to naprawdę albo nie zna faktów, albo jest po prostu hipokrytą.
Powiedział Pan Premier, że Polska się nie ugnie pod naciskiem Brukseli. A jeśli Komisja Europejska także nie ugnie się w swym stanowisku wobec Polski?
Wtedy dochodzi do głosowania w Radzie Europejskiej nad tym, czy zastosować sankcje. Z naszego rozeznania nie będzie jednomyślności w tej sprawie i to de facto zamyka ten temat.
Pan premier mówi, że PiS się nie cofnie, ale chyba nie potrzebujemy prowokować dodatkowych konfliktów konfrontacyjnymi gestami. Minister Waszczykowski wzywa ambasadora Niemiec, choć chodzi o wypowiedzi, które nie pochodzą od rządu, minister Ziobro pisze do komisarza Timmermansa list w dość napastliwy sposób…
Jesteśmy atakowani za nic. To trzeba odpowiadać i trzeba mówić prawdę. Jeśli ktoś powinien się troszczyć dziś w Europie o swoją wolność, to raczej obywatele na Zachodzie. Jeśli gdzieś polityczna poprawność i prawo karne zabrania mówić to nie w Polsce. 
Rząd się nie ugnie, KE się nie ugnie – czy taki konflikt nie jest prezentem dla Rosji? Można z naszego położenia geopolitycznego wciągnąć wniosek, że trzeba zrezygnować z suwerenności, bo Rosja i Niemcy są silniejsze. Ale ja jestem zwolennikiem tezy, którą zawsze głosił obóz niepodległościowy, że nie powinniśmy rezygnować. Mało tego, tylko w warunkach suwerenności jesteśmy w stanie prowadzić do sytuacji, że będziemy mogli się zrównać jeśli chodzi o sprawność państwa i dochód na głowę mieszkańca z zachodnimi sąsiadami. To nie jest perspektywa bliska, ale to też nie kwestia wielu dziesięcioleci. Odpowiedzią na naszą sytuację geopolityczną powinna być po prostu bardzo silna Polska. Zamożna, dobrze rządzona i dobrze uzbrojona, będzie traktowana jak najbardziej poważnie.  Wierzę, że to się uda. A że nie będzie łatwo  i że nie wszystkim się to będzie podobało, trudno.
- rozmawiali Andrzej Gajcy i Michał Szułdrzyński
Cała rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej” oraz w niedzielę o 21 w wydaniach elektronicznych „Rzeczpospolitej”.
"Rzeczpospolita" pisała:
 

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Polityka
Podcast "Rzecz w tym": Czy polska gospodarka zmierza w stronę kryzysu?
Polityka
Czy w deklaracji Hołowni jest drugie dno? Tak sądzi część działaczy jego partii
Polityka
Wątpliwy dyplom MBA prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka
Polityka
Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Polityka
Nie wszyscy w PiS popierają ustalenia podkomisji Macierewicza? Kaczyński: Bocheński? To ciekawe
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje