We wtorek 12 września po trwających 53 dni wakacjach posłowie wrócą do pracy. Na sali plenarnej mieli zastać nowy system obsługi głosowań. Ale go nie będzie. W czwartek w ławach poselskich gorączkowo uwijali się fachowcy i instalowali... doskonale znane parlamentarzystom urządzenia z kolorowymi przyciskami i malutkimi zielonymi ekranikami. Stare maszynki do głosowania wróciły do łask, bo nowy, wart 4,7 mln zł system, nie zadziałał.
Rekordowo długie wakacje – jedne z najdłuższych w historii parlamentaryzmu po 1989 roku – miały wystarczyć na montaż i testy nowego systemu głosowań. Posłowie mieli dostać do dyspozycji urządzenia wyposażone w duże, kolorowe ekrany dotykowe i posiadające, oprócz przycisków do głosowania, szereg innych funkcji. Takich jak możliwość sterowania pilotem przez osoby niepełnosprawne, które nie mogą zasiąść w ławach poselskich, transmisja głosu przez wbudowany mikrofon czy ładowanie urządzeń mobilnych z portu USB.
Dlaczego system nie zadziałał? Niechętnie mówią o tym zarówno Kancelaria Sejmu, jak i wykonawca firma Asseco Poland.
– Testy nowego systemu rozpoczęły się w sierpniu. Z uwagi na wysokie wymagania technologiczne oraz najwyższe standardy bezpieczeństwa wymagane przy tego typu projektach w porozumieniu z Kancelarią Sejmu zdecydowaliśmy się wydłużyć fazę testów. Decyzja o uruchomieniu nowego systemu zostanie podjęta po zakończeniu rozszerzonego procesu testowania – informuje „Rzeczpospolitą" Ewa Balicka-Sawiak z Asseco Data Systems.
Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka twierdzi z kolei, że „uruchomienie systemu może zostać przesunięte na 48. posiedzenie Sejmu, czyli drugie po letniej przerwie".