Niejawne korzyści Anny Marii Anders

Pełnomocniczka rządu ds. dialogu międzynarodowego omija obowiązkowy rejestr korzyści. Premier nie reaguje.

Aktualizacja: 03.07.2018 16:25 Publikacja: 02.07.2018 20:15

Anna Anders nie odpowiada na pytania w sprawie rejestru korzyści

Anna Anders nie odpowiada na pytania w sprawie rejestru korzyści

Foto: Fotorzepa, Maciej Zienkiewicz

Dziesiątki spotkań na całym świecie, wizyt i delegacji, które często wiążą się z przyjmowaniem podarunków. Mimo to minister Anna Maria Anders, która od ponad dwóch lat pełni funkcję pełnomocnika rządu ds. dialogu międzynarodowego, do dziś nie przesłała do Państwowej Komisji Wyborczej obowiązkowego zgłoszenia do rejestru korzyści. To obowiązek każdego członka Rady Ministrów oraz szefów urzędów centralnych.

Rejestr ma zapobiec przyjmowaniu korzyści majątkowych – nakazuje to ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, tzw. ustawa antykorupcyjna z 1997 r. Rejestr prowadzi i publikuje (jest jawny i nie wymaga zgody osoby go składającej) Państwowa Komisja Wyborcza, która wysyła listy z informacją o wypełnieniu rejestru korzyści i przysłaniu jej do PKW. Raz w roku przypomina też wszystkim o obowiązku ich uaktualniania.

Czytaj także: Anna Maria Anders: Czy ja mam pociągiem lecieć do USA?

Na stronie PKW brakuje rejestru Anders. Dlaczego? „Pani Anna Maria Anders – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – nie złożyła do chwili obecnej zgłoszenia do Rejestru Korzyści" – tłumaczy nam Magdalena Pietrzak, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej.

W rejestrze trzeba podać informacje o zasiadaniu w instytucjach i spółkach czy fundacjach, otrzymanych darowiznach od podmiotów o wartości powyżej 50 proc. najniższego wynagrodzenia za pracę czy wyjazdach zagranicznych (np. sponsorowanych przez instytucje czy firmy prywatne). Rejestr jest uzupełnieniem oświadczenia majątkowego i musi być wypełniany do 30 dni od przyjęcia korzyści, także przez małżonków ministrów (Anders jest wdową).

Drogie delegacje

W przeciwieństwie do oświadczenia majątkowego, które wypełnia się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, rejestr korzyści, choć niezwykle ważny z punktu widzenia profilaktyki antykorupcyjnej, nie przewiduje sankcji za niezgłoszenie informacji do rejestru. Od wielu lat mówi się o zmianie ustawy, ale nie pali się do tego żaden rząd.

Działalność publiczna minister Anders jest wyjątkowa. Jak sama właśnie przyznała w odpowiedzi na zapytanie poseł PO Marty Golbik: „pozostaje w stałym, bezpośrednim kontakcie z przedstawicielami Polonii na całym świecie ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii", uczestnicząc „we wszystkich ważnych wydarzeniach polonijnych". Delegacje Anders sporo kosztują – wydano na nie w ciągu ponad dwóch lat około 611 tysięcy złotych. Z listy delegacji minister Anders wynika, że spędziła w nich połowę roku. Tabloidy wytykają Anders, która zanim została polskim senatorem, mieszkała w USA (ma dom w Bostonie), że latając za publiczne pieniądze, tak naprawdę lata do domu. Z wykazu delegacji wynika, że wyjazdy służbowe minister potrafią trwać nawet dwa, trzy tygodnie.

Minister Anna Anders poza licznymi kontaktami z Polonią z ramienia premiera spotyka się też z ważnymi politykami, np. z wiceprezydentem Iranu Masoumehem Ebtekarem, ministrem Rahmanim Fazlim (irańskie MSW), amerykańskim senatorem Johnem McCainem czy członkami Izby Gmin w Wielkiej Brytanii. O tym, jak istotne w polityce jest wykazywanie, kto płaci za podróże polityków, przekonali się ostatnio Niemcy. W maju wybuchł tam skandal, kiedy się okazało, że to Rosjanie opłacili politykom AfD podróż do domu wyczarterowanym za ponad 25 tys. euro luksusowym samolotem – niemieccy politycy nie wykazali tego w rejestrze.

Krzysztof Izdebski, prawnik i dyrektor programowy e-Państwo, który walczy o przejrzystość polityków i państwa podkreśla, że rejestr korzyści odgrywa ogromną rolę w transparentności polityków. – Nawet większą niż oświadczenia majątkowe, bo po pierwsze zgłoszenia przyjmowanych korzyści muszą nastąpić od razu, po drugie pokazują wprost to, co minister przyjmuje i od kogo, a więc można od razu porównać, jaki to ma wpływ na to, jak głosuje w pewnych ustawach. Z punktu widzenia przeciwdziałania korupcji rejestr korzyści musi być prowadzony rzetelnie, bo tylko wtedy ma naprawdę sens – wyjaśnia Izdebski.

Unikanie odpowiedzi

Ministrowie, a zwłaszcza premierzy rządu, nie tylko otrzymują z racji piastowanego urzędu wiele drogich prezentów, ale przyjmują także korzyści w formie wyjazdów zagranicznych. Np. Radosław Sikorski jako szef MSZ w rządzie PO-PSL w zamian za zwrot kosztów podróży na Florydę dla całej rodziny dał wykład dla Big Arts Forum na temat stosunków międzynarodowych.

Minister Anders nie odpowiedziała na pytania „Rzeczpospolitej", dlaczego do dziś mimo upływu 2,5 roku na stanowisku pełnomocnika nie zgłosiła oświadczenia do rejestru korzyści PKW.

Polityka
Sondaż: Kto wygrałby wybory? Konfederacja z największym poparciem w grupie 18-39 lat
Polityka
Kłopoty muzeum radnego PiS. W tle miliony od byłego premiera
Polityka
Minister Dariusz Wieczorek do dymisji? Wicemarszałek Sejmu broni swojego człowieka
Polityka
MKOl komentuje kandydaturę Andrzeja Dudy. „Jesteśmy zaskoczeni”
Polityka
Szułdrzyński: Trzaskowski dominuje, Hołownia traci wyborców Trzeciej Drogi, Nawrocki na kroplówce PiS
Materiał Promocyjny
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność