Wiceszef MON: wybrano mały samolot dla VIP-ów - Gulfstream G-550

Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało mały samolot dla VIP-ów, niezbędne wymogi postępowania spełnia maszyna Gulfstream G-550 amerykańskiego koncernu General Dynamics - poinformował wiceszef MON Bartosz Kownacki.

Aktualizacja: 21.10.2016 14:07 Publikacja: 21.10.2016 13:38

Gulfstream G550

Gulfstream G550

Foto: materiały prasowe

Samolot wart ok. 450 mln zł prawdopodobnie będzie w Polsce do końca lata 2017 r.

"Jeżeli chodzi o samoloty małe, zostały złożone dwie oferty: jedna (...) nie spełniała warunków formalnych, to była oferta francuska firmy Dassault Aviation i była droższa, druga została złożona przez firmę General Dynamics na samolot Gulfstream G-550, ta oferta spełniła wszystkie wymagania formalne" - powiedział Kownacki w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

"Teraz, jeżeli w przeciągu najbliższych dni firma dopełni złożenia odpowiednich dokumentów, co wynika z procedury przetargowej, potwierdzających, że takim samolotem dysponuje, że taka firma istnieje etc., będziemy już prowadzili negocjacje techniczne, jak ma wyglądać w środku ten samolot" - dodał.

Kownacki podkreślił, że prawdopodobnie, "wszystko wskazuje na to", że samolot ten pojawi się w Polsce do końca lata przyszłego roku.

Zapytany przez dziennikarzy o cenę samolotu odpowiedział, że jest to kwota ok 450 mln zł. "Ta różnica między jedną i drugą ofertą była nieduża, ale troszeczkę lepsza była oferta General Dynamics; ale to jest różnica kilku milionów, zawsze diabeł tkwi w szczegółach" - podsumował.

W ostatnim czasie MON prowadził dwa przetargi na samoloty dla VIP-ów - chodziło o maszyny małej i średniej wielkości.

W przetargu na małe samoloty francuska spółka Dassault Aviation, proponująca 16-miejscowe samoloty Falcon 7X, konkurowała z amerykańską Gulfstream Aerospace Corporation, która zaproponowała 16-miejscowe samoloty G550.

MON chciał otrzymać samoloty do połowy listopada 2017; mają to być dwie takie same nowe maszyny o maksymalnej masie startowej do 42,5 t, zdolne z 14 pasażerami i bagażem pokonać dystans co najmniej 5 tys. km; a przy ośmiu pasażerach zasięg ma pozwalać na lot z Warszawy na lotnisko JFK w Nowym Jorku bez międzylądowania. Maszyny muszą być wyposażone w system identyfikacji swój-obcy; wykonawca ma zapewnić szkolenie personelu latającego i naziemnego oraz pakiet logistyczny.

Zarazem do Inspektoratu Uzbrojenia wpłynęły cztery wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na dostawę średnich samolotów dla VIP. Dokumenty złożyły: wspólnie Glomex MS s.r.o. z Czech i Lufthansa Technik AG z Niemiec; Boeing (USA); polska spółka Megmar Logistics & Consulting oaz wspólnie słowacka Aerospace International Group s.r.o i "ASSA-POLAND" Zdzisław Kondrat.

Transport
CPK ogłosi w tym roku przetargi warte 30 mld zł
Transport
Aplikacje generują ponad 70 proc. kursów taksówek
Transport
Rosji brakuje samolotów pasażerskich. Panika na Kremlu
Transport
Na tym bardzo zależy Kremlowi. Chce zniesienia sankcji USA na jedną firmę
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Transport
Rosjanie przestają kupować nowe auta. Dealerzy zamykają salony