Prof. Jerzy Niewodniczański: Tylko atom może zastąpić węgiel

- Specyfika energetyki jądrowej jest ta – na początku dużo wydaje się na inwestycje, ale sama eksploatacja elektrowni atomowych jest niezwykle tania - mówi prof. Jerzy Niewodniczański, były prezes Państwowej Agencji Atomistyki

Publikacja: 10.08.2017 14:07

Prof. Jerzy Niewodniczański: Tylko atom może zastąpić węgiel

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Rzeczpospolit: Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że Polska może sama wybudować elektrownię atomową. Czy jesteśmy w stanie szybko opracować własną technologię jądrową?

Jerzy Niewodniczański: Nie, to jest absolutnie niemożliwe. W tej chwili dobrze rozwinięty rynek reaktorów posiadają Amerykanie, Koreańczycy, Francuzi, Chińczycy czy Rosjanie. Ich firmy proponują mniej więcej jednakowe rozwiązania, bo te technologie są do siebie podobne. My jesteśmy w stanie skonstruować co najwyżej mały reaktor typu badawczego. Nasi uczeni pracują nad takimi niewielkimi reaktorami, ale to nie są urządzenia, które można by włączyć do krajowej sieci energetycznej. A nawet jeśli mielibyśmy własną technologię, to przecież nie posiadamy przemysłu jądrowego, który jest niezbędny do budowy elektrowni jądrowej. Tu zachodzi jakieś nieporozumienie.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kraj
Koalicja Obywatelska ogłosiła wynik prawyborów. Politycy innych partii komentują: Wyreżyserowany spin!
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Jak powstają zdjęcia, które przechodzą do historii?
Kraj
Polscy seniorzy: czują się młodziej niż wskazuje metryka, chętnie korzystają z Internetu i boją się biedy, wykluczenia i niedołężności
Kraj
Ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic.
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kraj
Kongres miejsc pamięci jenieckiej: dziedzictwo i strategie dla przyszłości