Czytaj dalej RP.PL.
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 10.08.2016 18:55 Publikacja: 09.08.2016 20:05
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Al. Szucha
Foto: Wikimedia Commons/ lic. Attribution-ShareAlike 3.0 Poland (CC BY-SA 3.0 PL)
Uroczystość nominacji odbyła się w ubiegłym tygodniu w MSZ. Szef dyplomacji Witold Waszczykowski wręczył Janowi Piekle decyzję podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tym samym zakończyła się trzymiesięczna procedura powołania dyplomaty. Za rządów PiS jeszcze żadna nie wzbudziła takiego sprzeciwu opozycji, działaczy społecznych, a nawet samych posłów partii rządzącej.
Kim jest Jan Piekło? W odróżnieniu od swojego poprzednika w Kijowie Henryka Litwina nie jest zawodowym dyplomatą, tylko dziennikarzem. W PRL pisał w „Gazecie Krakowskiej", jednak z powodu działalności opozycyjnej został pozbawiony możliwości wykonywania zawodu. Do dziennikarstwa wrócił w wolnej Polsce. Pracował m.in. w „Tygodniku Powszechnym". W 2003 r. zajął się dialogiem polsko-ukraińskim. Został dyrektorem Instytutu Mosty na Wschód, a dwa lata później szefem Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI.
W pierwszym w tym roku odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" Michał Kolanko rozmawia z Michałem Fedorowiczem, szefem europejskiego kolektywu analitycznego Res Futura. Nie tylko o kampanii prezydenckiej, ale też o jej kontekście i nastrojach społecznych w Polsce na przełomie 2024 i 2025 roku.
Pokoju wokół naszych granic, za którym tak tęsknimy; więcej zrozumienia dla innych, czego tak potrzebujemy...
Grzegorz Gauden – polski dziennikarz prasowy i radiowy, działacz opozycji w okresie PRL, a w latach 2004–2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” – otrzymał odznaczenie „Za odwagę intelektualną”, przyznawane od 25 lat przez pismo społeczno-literackie „Ї”.
„Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem”. Pokoju potrzeba dziś światu. Pokoju potrzeba nam, Polakom, bo podzieleni jesteśmy różnorakimi konfliktami w rodzinach, w polityce.
Nowa usługa rejestrowanych doręczeń elektronicznych od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego biznesu i administracji. eDO Post łączy najwyższe standardy bezpieczeństwa z wygodą i zgodnością z przepisami prawa, otwierając drzwi do pełnej cyfryzacji procesów komunikacyjnych.
Ministerstwo Kultury oraz MSZ nie potwierdzają informacji, które pojawiły się w niemieckich mediach, aby trwały negocjacje na temat zwrotu pakietu dzieł sztuki, w tym manuskryptu średniowiecznej pieśni „Gaude Mater Polonia”.
W polskiej polityce coraz bardziej zbliżamy się do momentu, gdy cała Polska będzie szukać kogoś, kto może orzec o ważności wyborów.
Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja - zapowiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu. Wpływa to oczywiście na cały tegoroczny kalendarz wyborczy.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił decyzję ws. terminu wyborów prezydenckich. Pierwsza tura wyborów prezydenckich zostanie przeprowadzona 18 maja.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odniósł się w Sejmie do sprawy posła Marcina Romanowskiego, który przebywa obecnie na Węgrzech, gdzie uzyskał azyl polityczny.
PiS raczej szybko pieniędzy z dotacji nie zobaczy. Jeśli minister finansów będzie zwlekał z decyzją, to partia może złożyć skargę do sądu administracyjnego na bezczynność. Sukcesów jednak nie wróżę – twierdzi prof. Krzysztof Urbaniak z UAM.
Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury cztery zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko 12 funkcjonariuszom publicznym. To pokłosie kontroli, jaką przeprowadzono po ujawnieniu tzw. afery wizowej.
W wywiadzie dla Radia ZET Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta, odniosła się do kwestii potencjalnych ingerencji w proces demokratyczny oraz roli, jaką odgrywają platformy społecznościowe. Wicemarszałek Senatu wyraziła swoje obawy związane z dezinformacją i manipulacjami w przestrzeni internetowej, wskazując na zagrożenia płynące z braku kontroli nad treściami.
- Skoro osiem lat wytrzymała koalicja PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia, a później Kukiza i była w stanie rządzić, to dlaczego nasza miałaby nie wytrzymać? - mówił w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka (Polska 2050).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas