Po czerwcowych wydarzeniach w Iranie, które wzmogły zmienność cen na rynku ropy i paliw, analitycy oczekują po lipcu stabilizacji. Mają też nadzieję, że inflacja w Polsce zostanie ostatecznie okiełznana, a gospodarka jeszcze przyspieszy. Oto najnowsze prognozy gospodarcze dla „Rzeczpospolitej".
Chociaż w ofertach pracy rzadziej pojawia się dziś wymóg posiadania wykształcenia, w tym dyplomu wyższej uczelni, to badanie losów absolwentów (ELA) potwierdza wartość edukacji.
Co wynika z podziału Trzeciej Drogi i debaty o wyborach prezydenckich? W nowym badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” nie ma dobrych wiadomości dla PSL i Polski 2050. Silna jest za to Konfederacja i Razem. PiS jest liderem.
Gwałtownie zaostrzają się relacje Rosji z Azerbejdżanem. – Moskwa sabotuje proces pokojowy na Kaukazie Południowym – jednogłośnie mówią nasi rozmówcy w Baku i Erywaniu.
W ciągu kilku tygodni zespół The Velvet Sundown zdobył setki tysięcy słuchaczy na Spotify. Kapela zyskała dużą popularność, choć najprawdopodobniej nie istnieje. A to tylko wierzchołek góry lodowej – muzyka AI zalewa platformy streamingowe.
Sprzedaż starych, prywatnych rzeczy w internecie nie jest działalnością gospodarczą i od dochodu nie trzeba płacić PIT. Fiskus potwierdza to w interpretacjach. Dyrektywa DAC7 tego nie zmieniła.
Nowy sondaż nie kłamie – w koalicji coś się zacięło. A na horyzoncie widać już nową partię wywodząca się ze środowiska biznesu, która może być odpowiedzią na frustracje liberalnych wyborców. Wyzwanie partii Mentzena rzuci Konfederacja w wersji light?
Decyzja o zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego teraz w rękach marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Polska potrzebuje dziś ruszyć do przodu i zamknąć etap wyborów prezydenckich.
W chwilach największego zniechęcenia polityką można zapytać: „No, dobrze, ale co będzie dalej?”. Jak może wyglądać za rok, 10 czy za 100 lat? Wybiegamy śmielej wyobraźnią w przyszłość, gdy pytamy: „Jak wtedy zmieni się życie codzienne?”; „Czy ludzkość podbije kosmos?”.
Sondażowe poparcie dla KO spada. Wyborcy największej partii w koalicji rządzącej zapytani o nastroje wskazują na zniechęcenie i rozczarowanie. Jeśli w tym samym stanie są także liderzy – to mogą już wyciągać walizki z pawlacza.
Policjanci CBŚP rozbili ukraiński gang, który dla okupu uprowadził w Polsce dwóch Etopiczyków, a na Łotwie migrantów z Mali. Zgotowali im piekło.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe i proponuje odpowiednie zmiany. Ministerstwo Finansów wstępnie mówi jednak „nie”.
Pracownicy nie mogą wnosić na teren zakładu pracy alkoholu ani stawiać się do pracy pod jego wpływem. Aby egzekwować obowiązek trzeźwości, pracodawcy mogą przeprowadzać kontrole obejmujące nie tylko alkohol, ale też np. narkotyki.
Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski dąży do zmiany zasad wynagradzania członków zarządów i rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Pensje pójdą w dół. – To demotywujące – słyszymy w spółkach. – Odstraszymy najlepszych menedżerów – ostrzega ekspert.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego stwierdziła ważność wyborów prezydenckich. Orzeczenie to otwiera drogę do odebrania przysięgi od Karola Nawrockiego.
Donald Trump popiera 500-proc. cła na kraje wspierające machinę wojenną Putina. Orlen definitywnie rezygnuje z rosyjskiej ropy, a Komisja Europejska zawiera nowe porozumienie handlowe z Ukrainą.
Lato 2025 roku może zaważyć na dalszym losie rządu Donalda Tuska. Wybór Karola Nawrockiego na prezydenta, narastające napięcia na granicy i zapowiadana rekonstrukcja rządu zwiastują polityczne przesilenie. Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz polityczny „Rzeczpospolitej”, w rozmowie z Marzeną Tabor-Olszewską komentuje najważniejsze wydarzenia i przewiduje możliwe scenariusze.
- Co do zasady uważam, że tak - powiedział były przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, pytany przez Jacka Nizinkiewicza, czy wszystkie głosy oddane w drugiej turze wyborów prezydenckich powinny zostać przeliczone ponownie. Sędzia TK w stanie spoczynku przyznał jednocześnie, że jest to już nierealne.
- Niespłacone alimenty sięgają dziś 16,384 mld złotych, dłużników alimentacyjnych mamy ponad 292 tys. Ta kwota ciągle się zmienia, ale generalnie - rośnie - mówił w Magazynie o Biznesie Andrzej Kulik, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych w Krajowym Rejestrze Długów.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko omawiają zbliżający się kongres Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze, wewnętrzne przetasowania w partii, sposób działania nowego rzecznika rządu Adama Szłapki oraz napięcia wśród koalicjantów PO–PSL–Lewicy w związku z żądaniem ponownego przeliczenia głosów. Na deser – międzynarodowy sukces polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego, który na chwilę zjednoczył rozchwianą scenę polityczną.
Karkonosze, szkoła mundurowa, seria tajemniczych zgonów i młoda policjantka Lena Silewicz działająca pod przykrywką – tak rozpoczyna się kolejna powieść Katarzyny Bondy. W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz o książkach” pisarka opowiada, jak powstawał „Czarodziej śmierci”.
Gośćmi piątego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli: Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich, Tomasz Rożek – Nauka To Lubię oraz Piotr Mazurkiewicz z dziennika „Rzeczpospolita”.
Robimy w tym KPO i wrzucamy do tego KPO rzeczy, których nigdy wcześniej, w żadnym Krajowym Planie Odbudowy żadnego innego państwa europejskiego nie było - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050).
Raz wrzucone do internetu zdjęcie dziecka na zawsze zostawia cyfrowy ślad. Może być wykorzystywane przez przestępców, ale może też stygmatyzować dziecko i przyczyniać się do przemocy rówieśniczej.
Co naprawdę wydarzyło się na szczycie NATO w Hadze? Jakie znaczenie ma rozejm na Bliskim Wschodzie i czy Pekin gra już swoją globalną partię w zupełnie nowej lidze? – Jesteśmy w geostrategicznym przeciągu, a z każdego przeciągu wyłania się nowy ład – mówi prof. Bogdan Góralczyk, wybitny sinolog, politolog i hungarysta w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.
Lotnisko w Wilnie zyska nowy terminal przylotów. Budynek zaprojektowała znana pracownia Zaha Hadid Architects.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas