Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki decyzji w polityce pieniężnej. Ale sytuacja wciąż daleka jest od „normalności”, a kredytobiorcy czekają na dalsze zmiany.
Sprawa ważności wyborów jest zamknięta. Nie ma już narzędzi prawnych do zablokowania zaprzysiężenia Karola Nawrockiego na prezydenta – uważają eksperci. Marszałek Sejmu nie ma zatem innego wyjścia, musi zwołać Zgromadzenie Narodowe.
Choć mężczyźni wciąż zarabiają w Polsce średnio więcej niż kobiety, to ta różnica w rok zmniejszyła się o około jedną czwartą - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To prawdopodobnie m.in. efekt podwyżek w edukacji.
W 2028 r. Polska Grupa Zbrojeniowa ma montować pierwsze czołgi K2PL. W tym samym roku produkcja amunicji 155 ma wynosić 150 tys. sztuk rocznie. To efekt właśnie podpisywanych umów.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy dyktator Białorusi uwolnił ponad 300 więźniów politycznych. Dlaczego uwięziony ponad cztery lata temu Andrzej Poczobut wciąż siedzi w łagrze Aleksandra Łukaszenki?
Żadne przywracanie kontroli na granicach, ale powstrzymanie zapaści demograficznej i zmian klimatycznych uchroni Europę przed falą imigracji.
Donald Tusk, wchodząc w awanturę o granicę w trybie restrykcyjnym, walczy o potwierdzenie sprawczości rządu. Ale pakuje się tym samym na pole, na którym zwykle wygrywa Jarosław Kaczyński.
Minister Bartłomiej Sienkiewicz miał onegdaj rację, twierdząc, że żyjemy w państwie „teoretycznym”. Rząd (PiS) nie potrafił sfałszować wyborów (parlamentarnych w 2023 roku), a opozycja (też PiS) potrafiła (prezydenckie w 2025 roku).
Szymon Hołownia nie ma żadnego politycznego interesu w żyrowaniu narracji KO o fałszerstwach wyborczych. Ani w popieraniu podszeptów, by nie zwoływać Zgromadzenia Narodowego i nie przyjmować przysięgi od nowego prezydenta Karola Nawrockiego.
Granica znów staje się osią politycznej mobilizacji i centrum polityki. Ogłoszenie przez Donalda Tuska kontroli na przejściach z Niemcami i Litwą to nie tylko reakcja na rosnące napięcia. Trwa bowiem rozgrywka, która będzie rzutować na wybory do Sejmu za dwa lata.
Hiszpańscy śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie nielegalnych dostaw rosyjskiego oleju napędowego na teren Wspólnoty przez hiszpańskie porty. Paliwo funkcjonuje na hiszpańskim rynku jako produkt marokański. Nikogo dotąd nie zastanowiło, że w Maroku od 2016 r nie działa żadna rafineria.
Dziś nikt już chyba nie wierzy w rychłe uzdrowienie polskiego sądownictwa. Nadzieje tych, którzy w wyborach prezydenckich widzieli jakąś szansę na to, okazały się płonne.
W ramach pakietu deregulacyjnego Rada Ministrów przyjęła projekt przepisów, które mają uprościć prawo gospodarcze. Zmiany obejmą m.in. prawo spółek, odpowiedzialność firm za przestępstwa gospodarcze oraz zasady walki z praniem pieniędzy.
Sąd, który nie jest sądem, nie mógł ani stwierdzić ważności wyborów, ani stwierdzić ich nieważności - mówi sędzia Dariusz Zawistowski, były prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Polacy z dumą wspominają Jana Pawła II, podziwiają Roberta Lewandowskiego i ekscytują się lotem w kosmos Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Skąd bierze się potrzeba pomnikowych bohaterów i dlaczego wciąż trudniej nam docenić naukowców, reformatorów czy polityków? O mitologii narodowej dumy, jej wzlotach, upadkach i przekształceniach rozmawiają Bogusław Chrabota i dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Pod koniec tygodnia – prawdopodobnie w piątek – Donald Tusk spotka się z liderami partii koalicyjnych i przedstawi im swój pomysł na rekonstrukcję rządu. Gdzieś w połowie lipca ten nowy rząd zostanie zaprezentowany - powiedziała w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.
Czerwcowy PMI w polskim przemyśle spada do 44,8 punkty, co jest najgorszym wynikiem od 2023 roku. Amerykański Senat zatwierdza wielką ustawę podatkową Donalda Trumpa, zaś Rosja w obliczu zbliżającego kryzysu otwiera się na zagraniczny kapitał.
Lato 2025 roku może zaważyć na dalszym losie rządu Donalda Tuska. Wybór Karola Nawrockiego na prezydenta, narastające napięcia na granicy i zapowiadana rekonstrukcja rządu zwiastują polityczne przesilenie. Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz polityczny „Rzeczpospolitej”, w rozmowie z Marzeną Tabor-Olszewską komentuje najważniejsze wydarzenia i przewiduje możliwe scenariusze.
- Co do zasady uważam, że tak - powiedział były przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, pytany przez Jacka Nizinkiewicza, czy wszystkie głosy oddane w drugiej turze wyborów prezydenckich powinny zostać przeliczone ponownie. Sędzia TK w stanie spoczynku przyznał jednocześnie, że jest to już nierealne.
- Niespłacone alimenty sięgają dziś 16,384 mld złotych, dłużników alimentacyjnych mamy ponad 292 tys. Ta kwota ciągle się zmienia, ale generalnie - rośnie - mówił w Magazynie o Biznesie Andrzej Kulik, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych w Krajowym Rejestrze Długów.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko omawiają zbliżający się kongres Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze, wewnętrzne przetasowania w partii, sposób działania nowego rzecznika rządu Adama Szłapki oraz napięcia wśród koalicjantów PO–PSL–Lewicy w związku z żądaniem ponownego przeliczenia głosów. Na deser – międzynarodowy sukces polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego, który na chwilę zjednoczył rozchwianą scenę polityczną.
Karkonosze, szkoła mundurowa, seria tajemniczych zgonów i młoda policjantka Lena Silewicz działająca pod przykrywką – tak rozpoczyna się kolejna powieść Katarzyny Bondy. W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz o książkach” pisarka opowiada, jak powstawał „Czarodziej śmierci”.
Gośćmi piątego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli: Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich, Tomasz Rożek – Nauka To Lubię oraz Piotr Mazurkiewicz z dziennika „Rzeczpospolita”.
Robimy w tym KPO i wrzucamy do tego KPO rzeczy, których nigdy wcześniej, w żadnym Krajowym Planie Odbudowy żadnego innego państwa europejskiego nie było - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050).
Niemal 40 proc. Europejczyków deklaruje, że obawia się zagrożeń związanych z pogłębiającymi się zmianami klimatu. Liczba osób odczuwających taki lęk wzrosła w regionie śródziemnomorskim, a także w Polsce i na Węgrzech.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas