Atom ważny dla nowoczesnej gospodarki

Dostęp do zeroemisyjnej energii jest kluczowy dla konkurencyjności i bezpieczeństwa kraju. Dlatego Polska nie powinna dłużej zwlekać z realizacją programu energetyki jądrowej – to główna myśl czwartej edycji Nuclearconference.pl, która odbyła się w Warszawie.

Lepiej późno niż później. W Choczewie trwają prace nad elektrownią jądrową

Polskie Elektrownie Jądrowe, realizujące pierwszą polską elektrownię atomową, zapewniają, że prace przygotowawcze już ruszyły. Kolejne są zaplanowane na koniec roku. Ale poślizg sięga już dwóch lat.

Francuzi kuszą polski rząd. Stanęli do wyścigu po polski atom

Kapitałowy udział Paryża w drugiej elektrowni w Polsce ma skusić nasz rząd. Tymczasem prace na terenie pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie na Pomorzu nabierają tempa.

Kiedy aktualizacja polskiego programu jądrowego? Padają sprzeczne daty

Oficjalna aktualizacja polskiego programu energetyki jądrowej (PPEJ) będzie przeprowadzona do połowy roku - zapowiedziała w TVN24 minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednak pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando mówi o innej dacie.

Brytyjczycy włączają się w wyścig po mały atom w Polsce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dotyczącą budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem małych reaktorów modułowych (SMR) produkcji brytyjskiego Rolls–Royce’a. Decyzje zasadnicze dla małego atomu mają już Orlen Synthos Green Energy oraz KGHM dla projektów we współpracy z firmami z USA.

Rusza nowa elektrownia jądrowa we Francji. Spóźniona o 12 lat

Francuski urząd bezpieczeństwa energetyki jądrowej ASN zezwolił na uruchomienie reaktora elektrowni we Flamanville, którego budowa opóźniła się o 12 lat. Kosztowała więcej od tunelu pod kanałem la Manche.

Zamykali elektrownie atomowe, teraz będą je znów uruchamiać. Oto dlaczego

Część zamkniętych w USA reaktorów atomowych zacznie znów działać. Zdaniem finansistów to pociągnie w górę ceny uranu, określanego mianem „zielonej inwestycji dla realistów”.

Rządowe zamieszenie z datą ukończenia elektrowni jądrowej. Padają sprzeczne daty

Rząd nieoczekiwanie podaje nowe daty zakończenia budowy pierwszej elektrowni jądrowej nie kończąc jeszcze formalnie przeglądów inwestycji. Minister przemysłu Marzena Czarnecka mówi o uruchomieniu pierwszej elektrowni do 2040 r., a prezes rządowej spółki, Polskie Elektrownie Jądrowe Leszek Juchniewicz zaś o 2035 r. Formalnie w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej nadal widnieje 2033 r.

Atom dopiero w 2040 r. Minister przemysłu mówi o opóźnieniu inwestycji

Energia jądrowa popłynie nawet siedem lat później niż planowano wcześniej. - O latach 2032 – 2033 nikt poważnie nie myślał – powiedziała w Katowicach minister przemysłu Marzena Czarnecka.

"Die Welt": Polska chce być atomowym liderem w Europie

Podczas gdy Niemcy ze stoickim spokojem opowiadają się za wycofywaniem się z energetyki jądrowej, Polska zwiększa tempo wchodzenia w energetykę jądrową. Węgiel szkodliwy dla klimatu ma zostać zastąpiony przez dwie duże elektrownie i wiele minireaktorów. Technologia kwitnie. A Polska chce zapewnić sobie pole position w Europie – pisze niemiecki dziennik "Die Welt".

Atomowy bilans otwarcia na majówkę

Realny harmonogram budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej powinniśmy poznać na przełomie kwietnia i maja, poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando.

Ruszą prace terenowe na obszarze przyszłej elektrowni jądrowej w Polsce

Bechtel, wykonawca pierwszej elektrowni jądrowym w Polsce, ogłosił rozpoczęcie badań geologicznych związanych z projektem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Szczerość atomowych decydentów. Atom później i drożej

- Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być ok. 150 mld zł - powiedział podczas Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Jest nowy prezes atomowej spółki PGE

Tomasz Nowacki, były dyrektor departamentu energetyki jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska został prezesem PGE PAK, spółki mającej zarządzać projektem realizacji projektu jądrowego. Partnerami są PGE i ZE PAK, a partnerem technologicznym ma zostać koreański KHNP - wynika z nieoficjalnych informacji. PGE nie podjęło jeszcze ostatecznych decyzji ws. tej inwestycji.

W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi poinformował, że elektrownia jądrowa w Zaporożu jest niebezpiecznie bliska wypadku nuklearnego. Według niego nie da się ustalić, kto stoi za niedawnymi atakami dronów.

Amerykanie wyliczają korzyści z budowy drugiej elektrowni atomowej w Polsce

Amerykanie liczą na drugą lokalizację dla kolejnej elektrowni jądrowej. Korzyści z budowy bloków jądrowych w technologii AP 1000 firmy Westinghouse mogą wynieść setki miliardów złotych, ale warunkiem jest zdecydowanie się na kolejne trzy bloki w drugiej lokalizacji. Póki co jednak rząd daleki jest od wskazania gdzie i czy w ogóle będzie chciał realizować drugi projekt jądrowy.

Biały Dom ostrzega Rosję. Niebezpieczna gra atomem w Zaporożu

Amerykanie ostrzegli Rosjan, że prowadzą bardzo niebezpieczną grę, okupując elektrownię atomową w Zaporożu. Waszyngton monitoruje sytuację, a Kijów ujawnia szczegóły prowokacji.

Eksplozje w Zaporożu: MAEA potwierdza trafienia w elektrownię atomową

W niedzielę odnotowano bezpośrednie trafienia w osłonę jednego z reaktorów, największej w Europie, Elektrowni Jądrowej Zaporoże. Jest jedna ofiara. Elektrownię okupują Rosjanie, a ukraiński wywiad twierdzi, że to oni przeprowadzili tę prowokację.