Wyniki matur: gdzie i kiedy? Podajemy najważniejsze informacje

Matury 2024 zbliżają się wielkimi krokami. Dla tych, którzy zainteresowani są tym, kiedy będą mogli poznać wyniki egzaminu maturalnego i w jakim miejscu będą mogli je odnaleźć, podajemy garść najważniejszych informacji.

Brak progu, wymóg 30%, a może więcej? Na ile trzeba napisać maturę w 2024, by zdać?

Matura 2024 już za pasem. Progi zdawalności oraz lista egzaminów, do których podejdą uczniowie, różnią się w zależności od tego, jaką szkołę kończy uczeń - czy liceum jest trzy- czy czteroletnie, a technikum: cztero- lub pięcioletnie.

Co zabrać ze sobą na maturę? Słownik, tablice wzorów a może lupę?

Egzamin maturalny 2024 coraz bliżej. Poniżej zamieszczamy kilka przydatnych informacji dla tegorocznych maturzystów. Co wolno zabrać ze sobą na egzamin?

Matura 2024: Jak walczyć z egzaminacyjnym stresem. Dla uczniów, rodziców i nauczycieli

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała obszerne materiały dla uczniów, rodziców i nauczycieli, które w formie poradnika mają pomóc zwalczać stres egzaminacyjny. Poradniki przeznaczone są dla absolwentów szkół ponadpodstawowych przystępujących do egzaminu maturalnego, jak i uczniów, którzy niebawem przystąpią do egzaminu ósmoklasisty.

Matura 2024: arkusze maturalne z odpowiedziami na rp.pl. Rozwiążą je eksperci z WSiP

Rp.pl opublikuje w tym roku arkusze maturalne wraz z odpowiedziami z języka polskiego i matematyki. Odpowiedzi dostarczą najlepsi specjaliści z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Mogą zakładać firmy i rodziny, ale dostęp do ich ocen mają rodzice

Pełnoletni uczniowie mogą zakładać firmy i rodziny oraz przerwać edukację, ale wciąż trudno im pozbawić rodziców dostępu do wykazu ich szkolnych ocen. Zdaniem ekspertów, jako dorośli ludzie, sami powinni o tym decydować.

Matury 2024. Kto? Gdzie? Kiedy?

Egzaminy maturalne w formie pisemnej odbędą się od 7 do 24 maja, natomiast ustne między 11 i 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.

Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach

Resort edukacji przedstawił projektowane zmiany w sposobie organizowania lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach. Chodzi o racjonalne wykorzystanie kadry pedagogicznej i czasu na realizację tych zajęć. Rozporządzenie ma obowiązywać już od września.

Najlepsze licea i technika w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2024

Znamy najlepsze w Polsce licea ogólnokształcące i technika. W 26. rankingu Perspektywy 2024 zwyciężyły XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (utrzymało pozycję sprzed roku) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (w ubiegłym roku czwarte).

Autonomia uczelni zagrożona. RPO i prezydent jednomyślni

Przepis styczniowej noweli ustawy o szkolnictwie wyższym, który umożliwia ministrowi nauki odwoływanie pierwszych rektorów nowych uczelni, może naruszać konstytucję - twierdzi RPO.

Znamy szkoły przyjazne LGBTQ+. Po raz pierwszy wysoko szkoły z mniejszych miast

W tym roku czwarty ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ odbył się pod patronatem ministra edukacji narodowej i rzecznika praw dziecka. Poprzednia władza odnosiła się do rankingu krytycznie.

Afera Collegium Humanum. Czy można uniknąć odpowiedzialności za przekupstwo

W sprawie Collegium Humanum można uniknąć odpowiedzialności za przestępstwo przekupstwa. Ale trzeba się liczyć z odpowiedzialnością za inne przestępstwa związane z wyłudzeniem dyplomu.

Mniej wkuwania. Są nowe podstawy programowe w podstawówce, liceum, technikum

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało dwa projekty rozporządzeń – zmieniające podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej i w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia. Oba projekty zostały skierowane do uzgodnień i konsultacji społecznych, które mają potrwać trzy tygodnie.

Ankieta: Sztuczna inteligencja odrabia lekcje za polskich licealistów

Aż 60 proc. uczniów wykorzystuje sztuczną inteligencję do pomocy w odrabianiu zadań domowych. Posiłkują się nią głównie podczas pisania wypracowań. Czy takie prace domowe mają jakiś sens?

Wojsko zaraz po ukończeniu szkoły. Co proponuje armia?

Armia zorganizuje zajęcia dla uczniów, namawia też absolwentów szkół do wakacyjnego szkolenia. To ucieczka przed przywróceniem poboru.

Wojsko w szkole. Pilotaż rusza 6 maja

Na wspólnej konferencji prasowej ministrowie obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz i minister edukacji Barbara Nowacka ogłosili start szkolnego pilotażu „Edukacja z wojskiem”. Program edukacyjno-obronny przygotowany i realizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej ma objąć około 3,5 tys. szkół i będzie przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Likwidacja HiT może uderzyć w nauczycieli. ZNP chce powrotu wiedzy o społeczeństwie

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego po likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość niektórzy nauczyciele mogą stracić zatrudnienie. I proponuje, by od września do szkół przejściowo wrócił WOS.

Edukacja obywatelska zastąpi HiT. Jednak pełne zmiany dopiero od 2025 r.

Historia i teraźniejszość znika ze szkół. Zastąpi go edukacja obywatelska uczona w sposób nie teoretyczny a praktyczny. Uczniowie poznają zasady działania państwa prawa i funkcjonowania instytucji publicznych.