Rządowe kontrowersje wokół mrożenia cen prądu

Rząd ściga się z czasem. Bez nowego mrożenia cen energii prąd może zdrożeć od 1 lipca o 62 proc. Dzięki nowej ustawie podwyżki będą mniejsze, bo wyniosą ok. 29 proc.

Publikacja: 29.04.2024 04:30

W 2023 r. koszty mrożenia cen energii wynosiły ok. 30 mld zł. Powrót do taryfowanych cen energii po

W 2023 r. koszty mrożenia cen energii wynosiły ok. 30 mld zł. Powrót do taryfowanych cen energii po 1 lipca oznaczałby podwyżki cen prądu o ok. 62 proc.

Już w najbliższy wtorek rząd może zająć się projektem ustawy o dalszym mrożeniu cen energii po 1 lipca. Paradoksalnie największym krytykiem projektu ustawy o dalszym mrożeniu cen energii autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska nie jest opozycja, ale inne ministerstwa z tego samego rządu.

Minister klimatu i środowiska (MKiŚ) Paulina Hennig-Kloska poinformowała pod koniec ubiegłego tygodnia, że po konsultacjach resortowych podpisała ostateczną wersję projektu ustawy, który zatwierdzić ma Komitet Stały Rady Ministrów. To umożliwi przyjęcie projektu przez rząd we wtorek 30 kwietnia. Sejm i Senat mogłyby zająć się projektem na najbliższym posiedzeniu 8, 9 i 10 maja, a dalej ustawa miałaby trafić do podpisu prezydenta. Po wejściu w życie ustawy spółki wezwane przez prezesa URE muszą mieć czas na przygotowanie nowych propozycji taryf. Będą miały na to siedem dni. Prezes URE powinien je otrzymać najpóźniej do 16 maja. Wówczas URE potrzebuje miesiąca na rozpatrzenie wniosków taryfowych. Najpóźniej na dwa tygodnie przed okresem wejścia nowych taryf (a więc 1 lipca) prezes URE musi je ogłosić. Będzie to przed 16 czerwca. Już na tym etapie widać więc, że projekt jest spóźniony.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Ceny Energii
O ile więcej zapłacimy za energię? Znamy kwoty
Ceny Energii
Sejm przyjął ustawę o mrożeniu cen energii. Wiadomo ile zapłacimy za gaz i prąd
Ceny Energii
PGE zaproponuje nowe taryfy na prąd. Liczy na rekompensaty
Ceny Energii
Spółki energetyczne nie zapłacą za mrożenie cen energii. Jest deklaracja rządu
Ceny Energii
Projekt ustawy o mrożeniu cen energii po pierwszych pracach w Sejmie