Wybory za granicą - obywatele potrzebują więcej obwodów głosowania

Zgodnie z szacunkami poza granicami Polski żyje ponad 21 milionów Polaków, przy 37,1 mln mieszkających w Polsce. To duża siła, która może dać lub odebrać przewagę politykom podczas wyborów.

Publikacja: 12.06.2023 18:06

Wybory za granicą - obywatele potrzebują więcej obwodów głosowania

Foto: Adobe Stock

Życie za granicą nie pozbawia prawa czynnego prawa wyborczego, może je jednak znacząco utrudnić - aby skorzystać ze swojego prawa należy zgłosić swoją chęć do właściwego terytorialnie konsula. Zgłoszenia można dokonać ustnie, pisemnie, ale także telefonicznie, telegraficznie czy w formie elektronicznej. Takie działanie jest konieczne, aby zostać zostać dopisanym do listy danego obwodu głosowania. 

Obwody głosowania, to natomiast stałe jednostki terytorialne utworzone celem przeprowadzania wyborów oraz referendów. Stałe obwody liczą od 200 do 4 000 mieszkańców, przy czym w uzasadnionych wypadkach można tę liczbę ograniczyć. W przypadku wyborów do parlamentu i Parlamentu Europejskiego oraz na Prezydenta RP tworzone są także obwody zagraniczne, jeśli na jego terenie znajduje się co najmniej 15 wyborców i jeżeli istnieje możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt