Jak mówi pewne złośliwe powiedzenie, w biegu na 800 m do połowy dystansu wszyscy biegną razem, a potem mężczyźni zostawiają za sobą chłopców. Wygląda na to, że w kampanii prezydenckiej właśnie zaczęło się ostatnie okrążenie i już za chwilę Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki powiększą przewagę nad Sławomirem Mentzenem.
Wielu Ukraińców legalnie mieszkających w USA otrzymali e-mail od Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), informujący o cofnięciu ich ochrony na terenie Stanów Zjednoczonych i konieczności samodzielnej deportacji. Rzeczniczka DHS Tricia McLaughlin przekonuje, że wiadomość wysłano „omyłkowo”.
Przedstawiciele kilku państw europejskich i Wielkiej Brytanii spotkali się w zeszłym tygodniu na "sekretnej kolacji", aby zapoznać się z ideą utworzenia nowego funduszu obronnego - pisze Politico. Gospodarzem spotkania była Polska.
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że jest zadowolony z nałożonych przez siebie ceł i nie zamierza zmieniać swojej polityki. Dwie godziny później poinformował jednak, że rozważa zmianę podejścia wobec Wietnamu po „bardzo owocnej rozmowie” z prezydentem tego kraju.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski domaga się od premiera Donalda Tuska jak najszybszego przesłania stanowiska rządu w sprawie skargi Komisji Europejskiej dotyczącej orzeczeń TK z lipca i października 2021 r.
Od momentu, gdy na rynku pojawiła się książka „Grubancypacja. O grubości bez przepraszania”, głos aktywistek tego ruchu stał się bardzo wyraźnie słyszalny. Warto zwrócić uwagę, że może mieć to co najmniej kilka negatywnych skutków.
Sojusz Izraela z Węgrami zaowocował zapowiedzią porzucenia przez to drugie państwo Międzynarodowego Trybunału Karnego. To pasuje do lęków węgierskich sąsiadów: Budapeszt marzy o zmianach granic i podbojach.
Nałożone przez Donalda Trumpa taryfy uderzają w fundamenty globalnego handlu. 2 kwietnia Ameryka nie została wyzwolona, ale zerwała z zewnętrznym światem.
Na tle tego, co dzieje się w Polsce, fakt, że Donald Trump nałożył cła na wyspy zamieszkiwane wyłącznie przez pingwiny i foki, nie wydaje się absurdalny.
Koalicja rządząca realizuje kluczowy postulat wyborczy – reformę składki zdrowotnej. Z perspektywy biznesu jest to krok o dużym znaczeniu. Dla większości przedsiębiorców składka zdrowotna będzie niższa, co stanowi ważną, choć dla niektórych symboliczną, ulgę finansową. Straci na tym jedynie niewielka grupa.
Nie dowiemy się, ile Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak zarobiła w CBA, w tym jakie premie i nagrody uzyskała. Odchodząc ze stanowiska szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego utajniła swoje oświadczenia majątkowe - ustaliła „Rzeczpospolita”.
Różnica między mężczyznami a kobietami istnieje! Jest to naturalne i mile widziane, ponieważ świat bez różnic to świat bez relacji. Różnica ta była też jednak pretekstem do tworzenia sytuacji niesprawiedliwości.
Donald Trump na pokładzie Air Force One pokazał dziennikarzom „złotą kartę”, którą Biały Dom zaczął sprzedawać za 5 mln dolarów bogatym cudzoziemcom. Administracja Trumpa już chwali się ogromnym popytem na ten sposób legalizacji pobytu w USA.
Zadatek i zaliczka to dwie odrębne klauzule umowne, stosowane przy zawieraniu kontraktów. Często są ze sobą mylone, chociaż wywołują odmienne skutki prawne. Na czym polegają różnice?
Podaż nowych mieszkań w Łodzi jest rekordowa – ich całkowita wyprzedaż mogłaby potrwać nawet trzy lata. Do tego dochodzi oferta flipperów, którzy miesiącami szukają chętnych na lokale. Korekta cen wydaje się być nieunikniona. Poleje się krew?
Na reformie składki zdrowotnej stracą tylko ryczałtowcy z dużymi przychodami. Zadowoleni będą przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT. Zmiany mają wejść w życie w 2026 r.
Łączymy głos biznesu w działaniach o lepsze prawo
W najnowszym podcaście rozmawiamy z Rafałem Księżykiem, autorem fundamentalnych biografii R. Brylewskiego, K. Staszewskiego i M. Staszczyka, który tym razem napisał o polskim postpunku - m. in. Siekierze, Variete, Kontroli W.
Potencjalny koniec wzrostów Sławomira Mentzena, starcie Romana Giertycha z Jarosławem Kaczyńskim, przełamanie w sporze o ambasadorów, wpływ nałożenia ceł na kampanię i dyskusja o składce zdrowotnej – to najważniejsze tematy najnowszego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”.
Donald Trump uderza cłami, wywołując reakcję UE i spadki na giełdach. Prezes NBP Adam Glapiński nie wyklucza obniżki stóp procentowych już w maju, a Unia Europejska podpisuje partnerstwo strategiczne z Azją Środkową.
– Gdyby wyjąć anegdoty o złocie i konkursach, to tym razem wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego momentami było całkiem merytoryczne – ocenia Krzysztof Adam Kowalczyk.
Czy głośny spór Joanny Kuciel-Frydryszak z Wydawnictwem Marginesy o wyższe wynagrodzenie za bestsellerowe Chłopki może przyczynić się do systemowej poprawy warunków pracy pisarzy?
W sprawie produkcji leków krytycznych w Polsce potrzebna jest decyzja polityczna – podkreśla w podcaście „Rzecz o Zdrowiu” Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektorka ds. relacji zewnętrznych w Polpharma SA i wiceprezeska Krajowych Producentów Leków. W rozmowie z „Rz” zwraca uwagę na konieczność skoordynowania wysiłków na rzecz bezpieczeństwa lekowego kraju.
Zakończono pierwszy etap prac nad skróceniem tygodnia pracy. – Wnioski są takie, że jest to kierunek oczekiwany, pożądany i potrzebny – mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Choć uczniowie są coraz bardziej świadomi swoich praw, często w szkole brakuje im wsparcia w konfliktach z nauczycielami. Czy Rzecznik Praw Uczniowskim może im pomóc? Odpowiada Łukasz Korzeniowski, prawnik związany ze Stowarzyszeniem Umarłych Statutów.
Rosja została przez prezydenta Donalda Trumpa zachęcona, aby testować zwartość NATO - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były dowódca jednostki GROM, gen. Roman Polko.
Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego i murowana kandydatka na prezydenta Francji, została decyzją sądu pozbawiona biernego prawa wyborczego na pięć lat. Czy to zemsta elit? Czy wyrok sądu może doprowadzić do destabilizacji państwa? O tym rozmawiają Bogusław Chrabota i Jędrzej Bielecki.
Pokolenie Z chadza własnymi ścieżkami, także w internecie. Podczas gdy starsi od nich wciąż chętnie korzystają z Instagrama, Facebooka czy X-a (dawny Twitter), Zetki coraz chętniej odwiedzają Tumblr – niezwykle popularny niegdyś serwis, który przez ostatnie lata pozostawał niemal zapomniany.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas