Wojna handlowa, jaką wywołał prezydent USA, może zrodzić zupełnie nowy układ geopolityczny, w którego centrum nie będzie już Ameryka. Biały Dom nic na to nie poradzi.
Elon Musk, najbogatszy człowiek świata i bliski współpracownik Donalda Trumpa, interweniował u amerykańskiego prezydenta, próbując skłonić go do zmiany decyzji dotyczącej nałożenia wysokich ceł na większość partnerów handlowych USA – informuje „Washington Post”.
Kancelaria Premiera na polecenie Donalda Tuska ma rzutem na taśmę przygotować w Warszawie uroczystości z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego – ustaliła „Rzeczpospolita”. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przygotowania na poważnie ruszyły na mniej niż miesiąc przed rocznicą.
- W takiej sytuacji budżetowej, jaką mamy, nie powinniśmy obniżać podatków. No niestety - powiedział Marek Belka, pytany o możliwość podniesienia kwoty wolnej od podatku, co przed wyborami obiecywał obóz Donalda Tuska. W rozmowie z TVN24 były premier zwrócił uwagę na bardzo wysoki koszt obsługi długu publicznego w Polsce.
„Wzywamy UE do zresetowania i ponownego przemyślenia podejścia do regulowania AI” – zaapelowało właśnie OpenAI do Brukseli. Chris Lehane, wiceprezes OpenAI, przyjechał z misją nad Wisłę. Polska to pierwszy kraj na jego liście.
Postępowanie o pozbawienie wspólnika spółki jawnej prawa jej reprezentowania jest sprawą o prawa majątkowe. To wymaga oszacowania wartości sporu i wpływa na to jaki sąd się nim zajmie.
Unia już wie, że nie tylko będzie musiała sama bronić Ukrainy przed Rosją, ale i zapewnić własne bezpieczeństwo bez Stanów. Paradoksalnie Waszyngton i Moskwa wyhodowali w ten sposób potężnego rywala: federalną Europę.
PiS i sztab Karola Nawrockiego eskalują wojnę kulturową, strasząc migracją i adopcją dzieci przez pary jednopłciowe. Pośrednio to dowód na skuteczność dotychczasowej strategii Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska.
W najbliższą sobotę 12 kwietnia PiS wzywa do „marszu patriotów” w 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego i 500-lecie hołdu pruskiego, faktycznie zaś dla mobilizacji zwolenników przed pierwszą turą wyborów prezydenckich.
Ostatnie kilka tygodni skupiło uwagę mediów na rywalizacji na prawicy, czyli między Karolem Nawrockim a Sławomirem Mentzenem. Tymczasem równie istotne starcie toczy się na lewicy – z konsekwencjami już na przyszłe wybory.
Białoruskie i rosyjskie służby aktywnie działają w Polsce – mówi Anna Dyner, analityczka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych specjalizująca się w bezpieczeństwie.
Amerykańskie taryfy celne dla aut i części będą słono kosztowały Niemców: prawie 7,7 mld dol. – wylicza Dun & Bradstreet. Słowacka motoryzacja straci na cłach Donalda Trumpa 1,6 mld dol., a węgierska 518 mln dol.
Rano plaża, wycieczka w góry albo zwiedzanie, po południu praca na laptopie i służbowe obowiązki, czyli możliwość podróżowania bez wykorzystania urlopu. Kto by nie chciał takiego połączenia?
Po tym, jak prezes NBP zmienił swoją retorykę, pojawiła się szansa na szybsze obniżki stóp procentowych w Polsce. To dobra informacja dla klientów banków, choć nie dla wszystkich.
Komisja kodyfikacyjna chce usunąć ograniczenia w podnoszeniu zarzutu potrącenia. Zgłoszenie wierzytelności do potrącenia nie będzie już darmowe, by zapobiec obstrukcji procesowej.
Łączymy głos biznesu w działaniach o lepsze prawo
Czy kampania prezydencka 2025 roku zaskakuje, czy raczej toczy się według dobrze znanych reguł? Dlaczego zabrakło w niej nowych twarzy? W najnowszym odcinku podcastu „Pałac Prezydencki” Michał Kolanko rozmawia z Krzysztofem Łapińskim, byłym rzecznikiem prezydenta Andrzeja Dudy.
Donald Trump ponownie wstrząsnął światową gospodarką. Jego decyzja o nałożeniu wysokich ceł na większość krajów doprowadziła do gwałtownych wyprzedaży na globalnych rynkach finansowych. Czy to początek nowej wojny handlowej? Jakie będą konsekwencje dla inwestorów, gospodarki USA i reszty świata? O tej sytuacji Marzena Tabor-Olszewska rozmawia z Cezarym Szymankiem, zastępcą redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" i redaktorem naczelnym "Parkietu".
Chiny odpowiadają na cła Trumpa, przedsiębiorcy w Polsce mogą liczyć na niższą składkę zdrowotną, a OPEC+ niespodziewanie zwiększa produkcję ropy, co wpływa na globalne ceny paliw.
- Rafał Trzaskowski powtarza kampanię, która dwukrotnie dała mu zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Warszawie. To spokojna i stabilna kampania, na której trudno się przewrócić - mówi w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem dziennikarka „Newsweeka” i Onetu Dominika Długosz.
- SLD to czas przeszły, ponieważ Włodzimierz Czarzasty go zlikwidował. To są ludzie bezideowi. Gdy w sposób skandaliczny doszło do obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, powinni wyjść z koalicji, co nie oznacza, że nie popierać wszystkich ustaleń koalicyjnych. Bardziej cenią stołki niż idee - mówi kandydatka na prezydenta Joanna Senyszyn.
W najnowszym podcaście rozmawiamy z Rafałem Księżykiem, autorem fundamentalnych biografii R. Brylewskiego, K. Staszewskiego i M. Staszczyka, który tym razem napisał o polskim postpunku - m. in. Siekierze, Variete, Kontroli W.
Nie mówmy, że się starzejemy, starość zostawmy medykom. Kobiety powinny myśleć, że po prostu dorastają do nowych wyzwań. Ja dopiero po 60-tce zaczęłam żyć pełnią życia - przekonuje wokalistka jazzowa Urszula Dudziak.
– Gdyby wyjąć anegdoty o złocie i konkursach, to tym razem wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego momentami było całkiem merytoryczne – ocenia Krzysztof Adam Kowalczyk.
Czy głośny spór Joanny Kuciel-Frydryszak z Wydawnictwem Marginesy o wyższe wynagrodzenie za bestsellerowe Chłopki może przyczynić się do systemowej poprawy warunków pracy pisarzy?
W sprawie produkcji leków krytycznych w Polsce potrzebna jest decyzja polityczna – podkreśla w podcaście „Rzecz o Zdrowiu” Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektorka ds. relacji zewnętrznych w Polpharma SA i wiceprezeska Krajowych Producentów Leków. W rozmowie z „Rz” zwraca uwagę na konieczność skoordynowania wysiłków na rzecz bezpieczeństwa lekowego kraju.
Muzeum The National Gallery w Londynie organizuje wyjątkową loterię. Jeden szczęśliwiec będzie mógł przenocować w galerii w otoczeniu słynnych dzieł sztuki. Organizatorzy mogą spodziewać się rekordowej liczby zgłoszeń, bo w National Gallery można oglądać dzieła m.in. Leonarda, Moneta, Tycjana czy Rubensa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas