Bodnar dostał od sędziów zielone światło do czystki w krakowskich sądach

Stanowiska stracą prezes i 3 wiceprezesów Sądu Okręgowego w Krakowie oraz 5 prezesów sądów rejonowych. Na ich dymisję zgodę wyraziło kolegium SO.

Publikacja: 26.03.2024 17:50

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przed posiedzeniem rządu w KPRM w Warszawie

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przed posiedzeniem rządu w KPRM w Warszawie

Foto: PAP/Paweł Supernak

Jak informuje portal oko.press kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie wyraziło zgodę na odwołanie całego kierownictwa SO: sędziego Bartłomieja Migdy — Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie oraz sędziów: Ireny Bochniak, Piotra Kowalskiego i Michała Puza — Wiceprezesów SO w Krakowie.

Minister Adam Bodnar może też odwołać prezesów i wiceprezesów w sądach rejonowych podległych krakowskiemu sądowi okręgowemu:

  • Prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty Macieja Pragłowskiego i wiceprezesa tego sądu, Łukasza Felisiaka
  • Prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza Marcina Cichońskiego
  • Prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia Piotra Skrzyszowskiego
  • Prezes Sądu Rejonowego w Myślenicach Małgorzatę Święch
  • Prezes Sądu Rejonowego w Wieliczce Ewę Motyczyńską-Pałys

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie negatywnie zaopiniowało odwołanie 5 prezesów i 1 wieceprezeski podkrakowskich sądów rejonowych. Dzięki tej decyzji stanowiska zachowali:

  • Prezes Sądu Rejonowego w Miechowie Jarosław Koczański
  • Prezes Sądu Rejonowego w Chrzanowie Rafał Sobczuk
  • Prezes Sądu Rejonowego w Olkuszu Wojciech Trzaska
  • Prezes Sądu Rejonowego w Wadowicach Karolina Miklaszewska
  • Prezes Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej Izabela Fluder
  • Wiceprezes Sądu Rejonowego w Myślenicach Lucyna Podsadecka.

Dlaczego Adam Bodnar chce dymisji kierownictwa Sądu Okręgowego w Krakowie

Przypomnijmy, iż w poniedziałek 4 marca minister sprawiedliwości Adam Bodnar wszczął procedurę odwołania całego kierownictwa Sądu Okręgowego w Krakowie i dziesięciu podległych mu prezesów sądów rejonowych.

Jak wskazano w komunikacie, minister „decyzję o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji Kierownictwa Sądu Okręgowego w Krakowie podjął po starannym zapoznaniu się z apelem grupy 180 sędziów z obszaru właściwości Sądu Okręgowego w Krakowie z 22 stycznia 2024 r. oraz po analizie dokumentów dotyczących i sytuacji sądu, okoliczności powołania sędziego SO Bartłomieja Migda na stanowisko Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie oraz okoliczności związanych z objęciem przez niego urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie”.

Jak pisało MS, ich analiza wskazuje, że o jego nominacji zadecydowały względy pozamerytoryczne, w tym głównie poparcie, jakiego udzielił kilku członkom nieprawidłowo ukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa. Analogiczne kryteria zadecydowały o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji Wiceprezesów Sądu Okręgowego w Krakowie sędziów: SO Piotra Kowalskiego i SO Michała Puza.

Resort podkreślił, że „sytuacja w której orzeczenia wydane z udziałem wymienionych wyżej osób pełniących tak wysokie funkcje w sądownictwie mogą być podważone przez strony w oparciu o zarzut nieprawidłowej obsady sądu niewątpliwie podważa autorytet wymiaru sprawiedliwości”.

MS: sądy okręgu krakowskiego to wręcz modelowy przykład układu

W komunikacie wskazano, że prezesi sądów rejonowych objętych obszarem właściwości Sądu Okręgowego w Krakowie "realizując politykę byłego Ministra Sprawiedliwości stosowali wobec stosujących prawo europejskie sędziów administracyjne środki represji polegające m.in. na nieuzasadnionym przenoszeniu pomiędzy wydziałami, czy 30-dniowym zawieszeniu w pełnieniu obowiązków".

Jak pisało MS, sądy okręgu krakowskiego to "wręcz modelowy przykład układu, w którym w okresie ostatnich 5 lat o awansach na stanowiska kierownicze decydowały nie względy merytoryczne, czy doświadczenie menedżerskie kandydatów, ale układ personalnych powiązań, a także wzajemna wymiana przysług, gdzie punktem zwrotnym w karierze wielu sędziów było udzielenie poparcia kandydatom do utworzonej w sędziowskiej części w sposób niezgodny z Konstytucją i standardami międzynarodowymi Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z 8 grudnia 2017 r.".

Czytaj więcej

Bodnar robi wielką czystkę w krakowskich sądach. MS pisze o układzie zamkniętym






Jak informuje portal oko.press kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie wyraziło zgodę na odwołanie całego kierownictwa SO: sędziego Bartłomieja Migdy — Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie oraz sędziów: Ireny Bochniak, Piotra Kowalskiego i Michała Puza — Wiceprezesów SO w Krakowie.

Minister Adam Bodnar może też odwołać prezesów i wiceprezesów w sądach rejonowych podległych krakowskiemu sądowi okręgowemu:

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP