Ujęcie sprzedaży półproduktów zgodnie z KSR 15

W pewnych szczególnych sytuacjach przedsiębiorstwa dokonują sprzedaży nie tylko swoich wyrobów gotowych ale także elementów niezakończonej produkcji, tj. półproduktów. Taka sytuacja występuję często gdy półprodukt ma uniwersalny charakter i jest ogólnie stosowany na rynku a przedsiębiorstwo przeprowadza cały cykl produkcyjny w przeciwieństwie do swojej konkurencji. Jak ująć taką sprzedaż w zgodzie z Krajowymi Standardami Rachunkowości?

Publikacja: 25.03.2024 04:30

Ujęcie sprzedaży półproduktów zgodnie z KSR 15

Foto: Adobe Stock

Półprodukty jako takie nie są dokładnie zdefiniowane w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 15 (dalej KSR 15). Standard zawiera jedynie ogólną definicję „dobra”, przez które powinno rozumieć się „wyroby gotowe zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty, towary oraz materiały.

Bardziej szczegółową definicję można jednak znaleźć w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 13, gdzie półprodukty zdefiniowano jako „produkty, które przeszły określone zamknięte fazy wytwarzania lub przetwarzania i zostaną wykorzystane w dalszych fazach procesu produkcyjnego do wytworzenia wyrobów gotowych. Część półproduktów może także stanowić przedmiot obrotu”. Z uwagi na to, KSR 15 nie zawiera osobnych postanowień dla sprzedaży wyrobów i półproduktów. Można więc przyjąć założenie, ze sprzedawany półprodukt w swojej istocie stanowi dla przedsiębiorstwa wyrób gotowy i przyjąć podobne zasady ujmowania jego sprzedaży jak w przypadku wyrobów gotowych.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać