Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami

Samo wejście na cudzy grunt, a nawet budowa instalacji przesyłowej, nie oznacza oczywistego korzystania, uruchamiającego bieg zasiedzenia służebności.

Nawet 500 zł kary za brak przeglądu kominiarskiego. Te osoby muszą go mieć

Okresowa kontrola stanu technicznego przewodów kominowych jest wymagana przepisami i niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców budynku. Przegląd ma na celu m.in. zweryfikowanie drożności i szczelności komina. Kto i kiedy musi go wykonać?

Frankowicze grupowo wygrywają z bankiem. To pierwsza taka sprawa

55 frankowiczów skupionych w pierwszym pozwie zbiorowym o ustalenie nieważności umowy kredytu frankowego wygrało z bankiem.

Decyzja o opłacie za zarząd jest dowodem przy uwłaszczeniu. NSA o użytkowaniu wieczystym

Decyzja o naliczeniu lub aktualizacji opłat za zarząd stanowi samoistny dowód posiadania gruntów w zarządzie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia z mocy prawa z 5 grudnia 1990 r. użytkowania wieczystego przez państwowe i komunalne osoby prawne.

Poświadczenie spadku u notariusza bez biegania do sądu. Plany resortu sprawiedliwości

Notariusz będzie mógł złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej w imieniu klienta, który nabywa nieruchomość w drodze spadkobrania. Ministerstwo Sprawiedliwości chce położyć kres obecnej niemądrej praktyce.

Kary za nieodśnieżony chodnik. Mandat to dopiero początek

W przypadku, kiedy to właściciel lub zarządca nieruchomości muszą zadbać o odśnieżenie chodnika, niewywiązanie się z tego obowiązku może wiązać się z dotkliwą karą finansową.

Nawet 136 tys. zł dotacji. Rusza specjalna edycja programu "Czyste Powietrze"

Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program "Mój prąd 6.0". Przekazano ważną wiadomość dla prosumentów

Prosumenci dostaną więcej czasu na złożenie wniosków o dotacje z programu "Mój Prąd 6.0" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy

Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.

"Czyste Powietrze" wróci wiosną w nowej odsłonie. Niektórzy stracą na zmianach

Program "Czyste Powietrze" powróci w marcu 2025 r., ale z nowymi zasadami udzielania dofinansowania - poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak.

Zakręcanie kaloryfera w mieszkaniu nie chroni przed wysokimi opłatami za ciepło

Zakręcony kaloryfer w mieszkaniu nie zwalnia z opłat za zużycie ciepła. W takim przypadku spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają prawo naliczyć uśrednioną kwotę. Przepisy dają im taką możliwość, bo dzięki temu zarządcy mogą walczyć z tzw. pasożytnictwem energetycznym. Warto o tym wiedzieć, by pod koniec sezonu grzewczego nie przeżyć przykrej niespodzianki.

Po raz pierwszy sąd "usunął" WIBOR z umowy kredytu hipotecznego

Sąd Okręgowy w Suwałkach "usunął" z umowy złotowego kredytu mieszkaniowego stawkę WIBOR i marżę. To oznacza, że spłacie ma podlegać jedynie kapitał - informuje Business Insider.

Czy ścianki działowe wliczają się do powierzchni użytkowej lokalu? Jest wyrok

Zapadł pierwszy prawomocny wyrok w sprawie wliczania przez dewelopera powierzchni pod ściankami działowymi do powierzchni użytkowej mieszkania. Sąd uznał taką praktykę za niezgodną z prawem i nakazał deweloperowi zwrot niesłusznie pobranej kwoty.

Wraca relikt PRL. Czy państwo chce zmusić Polaków do obniżenia cen działek?

Zwiększenie dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe to główny cel projektu ustawy, nad którym pracuje resort rozwoju. Eksperci doceniają intencje, lecz są sceptyczni.

SN: kiedy mieszkanie u rodziców prowadzi do zasiedzenia

Samo mieszkanie w domu rodziców za ich zgodą nie prowadzi do zasiedzenia zajmowanej nieruchomości czy choćby jej części. To sedno najnowszego orzeczenia Sądu Najwyższego, które ma duże znaczenie praktyczne.

„Czyste Powietrze”: Kiedy znów będzie można składać wnioski? Czego dotyczą zmiany?

Przyjmowanie wniosków w programie „Czyste Powietrze” zostało tymczasowo zawieszone. Przerwa ma na celu wprowadzenie zmian chroniących przed nadużyciami. Jak długo potrwa i czego można się spodziewać po jej zakończeniu?

Obligatariusze Mennica Tower domagają się szybszego postępowania upadłościowego

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się w czwartek pod budynkiem SO w Warszawie, domagając się energicznego działania w sprawie upadłości spółki GGH PF3, właściciela połowy budynku Mennica Legacy Tower. Liczą, że dzięki temu odzyskają pieniądze zainwestowane w budowę.

Zawieszone przyjmowanie wniosków do programu "Czyste Powietrze"

28 listopada rozpoczyna się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków o dotacje z programu „Czyste Powietrze” - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.