Resort Bodnara szykuje poważną zmianę w dostępie do ksiąg wieczystych on-line

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.

Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu

Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.

Sąsiadka miała dość hałasu. Sąd zakazał rozszerzania restauracyjnego ogródka

Uchwała wspólnoty mieszkaniowej nie może usprawiedliwiać utrudnień we wchodzeniu do mieszkań w budynku, w którym otwarto restaurację – uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Wrócił spór o numery ksiąg wieczystych. UODO konsekwentnie odmawia

Były Główny Geodeta Kraju nie może pogodzić się z zakazem ujawniania w serwisie Geoportal2 numerów ksiąg wieczystych i karą za ich publikowanie - twierdzi Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Według PUODO numery te są danymi osobowymi.

Zmiany w prawie lotniczym. Właściciele nieruchomości z nowym obowiązkiem

Właściciele i użytkownicy wieczyści obiektów budowlanych będą musieli zgłaszać je do ministra obrony narodowej - wynika z projektowanych przepisów prawa lotniczego, które 31 grudnia przyjął rząd. To zmiany, które mają poprawić bezpieczeństwo obywateli.

Kolejne podwyżki opłat za śmieci od 2025 r. W których miastach wzrosną stawki?

Mieszkańcy wielu polskich miast muszą przygotować się na wzrost opłat za odbiór śmieci od 2025 r. W niektórych miejscach podwyżki są znaczące. Samorządy tłumaczą je m.in. wszechobecnym wzrostem cen. Przyczyną jest też wzrastająca ilość odpadów.

Korzystasz z fotowoltaiki? Ministerstwo przekazało ważne informacje dla prosumentów

27 grudnia w życie wchodzi nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przewiduje ona dla prosumentów powrót do systemu rozliczeń opartego na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej.

Jak w tym roku próbowano ukrócić patodeweloperkę. Nowe przepisy nie dały rady

Przepisy zostały tak skonstruowane, że jeszcze długo możemy poczekać na likwidację patodeweloperki. Wyjaśniamy, dlaczego wciąż powstają mikrokawalerki.

To był dobry rok dla frankowiczów, a następny może być jeszcze lepszy

Frankowicze wygrywają ponad 90 proc. spraw z bankami. Jednak wciąż nie brakuje wyzwań, w szczególności związanych z odblokowaniem sądowych wydziałów frankowych i przyspieszeniem postępowań.

Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami

Samo wejście na cudzy grunt, a nawet budowa instalacji przesyłowej, nie oznacza oczywistego korzystania, uruchamiającego bieg zasiedzenia służebności.

Nawet 500 zł kary za brak przeglądu kominiarskiego. Te osoby muszą go mieć

Okresowa kontrola stanu technicznego przewodów kominowych jest wymagana przepisami i niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców budynku. Przegląd ma na celu m.in. zweryfikowanie drożności i szczelności komina. Kto i kiedy musi go wykonać?

Frankowicze grupowo wygrywają z bankiem. To pierwsza taka sprawa

55 frankowiczów skupionych w pierwszym pozwie zbiorowym o ustalenie nieważności umowy kredytu frankowego wygrało z bankiem.

Decyzja o opłacie za zarząd jest dowodem przy uwłaszczeniu. NSA o użytkowaniu wieczystym

Decyzja o naliczeniu lub aktualizacji opłat za zarząd stanowi samoistny dowód posiadania gruntów w zarządzie w postępowaniu o stwierdzenie nabycia z mocy prawa z 5 grudnia 1990 r. użytkowania wieczystego przez państwowe i komunalne osoby prawne.

Poświadczenie spadku u notariusza bez biegania do sądu. Plany resortu sprawiedliwości

Notariusz będzie mógł złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej w imieniu klienta, który nabywa nieruchomość w drodze spadkobrania. Ministerstwo Sprawiedliwości chce położyć kres obecnej niemądrej praktyce.

Kary za nieodśnieżony chodnik. Mandat to dopiero początek

W przypadku, kiedy to właściciel lub zarządca nieruchomości muszą zadbać o odśnieżenie chodnika, niewywiązanie się z tego obowiązku może wiązać się z dotkliwą karą finansową.

Nawet 136 tys. zł dotacji. Rusza specjalna edycja programu "Czyste Powietrze"

Od 12 grudnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu "Czyste Powietrze dla powodzian" - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program "Mój prąd 6.0". Przekazano ważną wiadomość dla prosumentów

Prosumenci dostaną więcej czasu na złożenie wniosków o dotacje z programu "Mój Prąd 6.0" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy

Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.