Jak kupić dom w Hiszpanii - przepisy, formalności Nieruchomości

Jak kupić dom za granicą? Poradnik. Przepisy i wszelkie formalności w Hiszpanii

Czy szukając domu w Hiszpanii, koniecznie trzeba korzystać z agencji nieruchomości? Na jakie przepisy zwrócić uwagę, wybierając lokalizację? W jakim regionie najłatwiej będzie zdobyć licencję na wynajem mieszkania, a także gdzie najczęściej pojawiają się okupas? I jakie formalności są wymagane przy zawieraniu umowy nabycia nieruchomości w Hiszpanii?

Prawo dla Ciebie

Gdy listonosz zostawi awizo pod złym adresem. RPO pisze do szefa Poczty Polskiej

Jak zarządzać ryzykiem biznesowym, by nie narazić się na odpowiedzialność karną?

Utworzenie nowej spółki wyłącznie po to, by uniknąć egzekucji może stanowić przestępstwo z art. 301 kodeksu karnego. Kto wówczas poniesie odpowiedzialność karną i jakie przesłanki muszą zostać spełnione? Czy dotyczy to także podziału lub przekształcenia przedsiębiorcy?

Jakie warunki musi spełnić użytkownik wieczysty nieruchomości niemieszkalnej, by stać się jej właścicielem?

Użytkownicy wieczyści mogą żądać sprzedaży gruntów wykorzystywanych na cele inne niż mieszkalne. Kto może wystąpić z takim żądaniem i jakie warunki powinien spełnić? Do kiedy należy złożyć wniosek o wykup nieruchomości na własność?

Teresa Siudem: Przekształcenia własnościowe – bariery dla firm

Użytkownicy wieczyści nieruchomości niemieszkalnych mogą występować z żądaniem ich wykupu na własność, ale... nie wszyscy. Są też problemy z interpretacją przepisów.

Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji publicznej

Egzekucja z nieruchomości prowadzona jest pod nadzorem sądu. Składa się z kilku etapów, jest skomplikowana i wymaga wyłożenia przez wierzyciela zaliczek na pokrycie wydatków gotówkowych. Licytacja publiczna nieruchomości może być przeprowadzona w trybie zwykłym lub elektronicznym.

W sprawie Szmydta pojawi się europejski nakaz aresztowania

Sąd przychylił się do wniosku o areszt tymczasowy dla byłego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Wydano za nim list gończy. Trzeba spodziewać się też europejskiego nakazu aresztowania.

Śmierć ucznia i odpowiedzialność placówki. Ważny wyrok

W internacie, gdzie podopieczni toczą normalne życie, nie da się ciągle obserwować każdego z nich, a dzięki temu zapobiec takiej tragedii jak samobójstwo – uznał sąd.

Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej - zapadł ważny wyrok

Sąd administracyjny potwierdził stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta ws. wysyłania pacjentowi pocztą kopii dokumentacji medycznej.

Wolontariusz niechcący za dużo ujawnił na FB. Jest kara za RODO

Nieprzeszkolony wolontariusz ujawnił na portalu społecznościowym zbyt wiele danych ponad stu uczestników zawodów sportowych. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wymierzył karę, ale nie za to.

Nie miał kto załadować bagaży? TSUE o odszkodowaniu za opóźniony lot

Brak personelu lotniczego do załadunku bagaży, który doprowadził do dużego opóźnienia lotu, może stanowić „nadzwyczajną okoliczność” wyłączającą odpowiedzialność linii lotniczej względem pasażerów - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Chciał przeprowadzić akcję odwetową na „niewiernych” w Polsce. Usłyszał wyrok

Sąd Okręgowy w Świdnicy skazał na dwa lata więzienia Rafała K., który przeszedł na islam, inspirował się Bin Ladenem, i przy pomocy pasa szahida zamierzał wysadzić budynek państwowego urzędu.

Najważniejsze uchwały SN w postępowaniu cywilnym w roku 2023

Postępowanie cywilne jest tą gałęzią prawa, która ma największy wpływ na codzienne życie „przeciętnego obywatela”. Praktycznie każdy, prędzej czy później, zetknie się z sądem cywilnym przy okazji takich „życiowych” spraw, jak stwierdzenie nabycia spadku, przysłowiowy „spór o miedzę”, czy podział majątku. Dlatego bardzo ważna jest interpretacja norm prawa procesowego, która często sprawia dużo problemów zarówno zawodowym pełnomocnikom procesowym, jak i sądom.

Na ile likwidacja szkody z OC stała się teraz prostsza? Wyjaśnia sędzia

Obu stronom procesu powypadkowego przydałoby się obligatoryjne postępowanie ugodowe i rachunek kosztów – radzi Aneta Łazarską, sędzia warszawskiego Sądu Okręgowego.

Rząd chce zakazu podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem

Idąc za unijnymi wytycznymi, Ministerstwo Zdrowia planuje zablokować sprzedaż niektórych produktów i sprawdzać te dopuszczane do obrotu.

Gdzie są granice ochrony przedemerytalnej? Odpowie Sąd Najwyższy

SN rozstrzygnie, czy zakaz wypowiedzenia umowy z seniorem dotyczy także zatrudnienia, które kończy się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok

Obecność dodatkowych osób przy sporządzaniu testamentu ustnego nie pozbawia go mocy.

Brak ukraińskiego paszportu: czy można dalej pracować w Polsce?

Zawieszenie wydawania paszportów Ukraińcom w wieku poborowym przebywających poza swoim krajem bezpośrednio przełoży się także na perspektywy ich legalnego pobytu i możliwości pracy w Polsce.

Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?

Aktywni zawodowo rodzice dostaną od państwa 1,5 tys. zł miesięcznie.

Sejm przedłużył wsparcie dla Ukraińców. Jesienią nastąpi weryfikacja świadczeń

Osoby, które opuściły Ukrainę w wyniku prowadzonych w tym kraju działań wojennych, do końca września 2025 r. nadal będą mogły legalnie mieszkać, pracować i uczyć się w Polsce.